Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Kedinizin ve köpeğinizin ağız kokusunu problemini çözmek için evde uygulayabileceğiniz basit yöntemleri öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Kedinizin ve köpeğinizin ağzı kokuyorsa ilk yapmanız gereken veterinere giderek genel sağlık kontrolünü ve ağız ve diş sağlığı kontrolünü yaptırmak. Ağız kokusunun nedenine bağlı olarak, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Ağız kokusunun nedenleri konusundaki yazımıza göz atmak için linke tıklamanız yeterli.

Diş Fırçalama Alışkanlığı

Finn diş fırçalama dersine hazır!

Kedinizin ve köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalayın. Kedi ve köpeklerin dişlerini her gün fırçalamak ağızda bakterilerin birikmesini önler.

Kedi ve köpeğinize diş fırçalama eğitimi vermek istiyorsanız, bizi takip edin.

Enzimler

Ağız ve diş sağlığı ürünlerini seçerken doğal enzimler içermesine dikkat edin.  Diş macunu, kedinizin ve köpeğinizın suyuna ekleyebileceğiniz dental solusyonlar ve tozlar zararlı bakterileri yok etmenin en etkin yoludur.

Probiotikler

Kötü ağız kokusuna neden olan kötü bakterilere karşı sağlıklı bakteriler içeren probiotikler kullanın.

2019 yılında Finlandiya Turku Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Gutguide Ltd tarafından yapılan araştırma probiotiklerin kedi ve köpeklerde ağız ve diş sağlığına faydalarını ortaya koymakta.

Araştırmada 4 hafta boyunca düzenli probiotik kullanımının bulaşıcı ve zararlı bakterilerin yayılımının durdurulmasını  ve yokedilmesini sağladığı görülmüş.

Probiotikler diş yüzeyine bağlanır, kötü bakterilerle savaşır,  diş ve diş eti enfeksiyonlarına bağlı ödemin azaltılmasına yardım eder, ağız florasını düzenler.

Probiotikler ağız ve diş sağlığından kaynaklı ağız kokusunun giderilmesindeki faydalarının yanı sıra, sindirim sistemi sorunlarından kaynaklı ağız kokusunun giderilmesine de yardım eder.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı hemen hemen tüm kedi ve köpeklerin sevdikleri ödüller arasındadır.

Hindistan cevizi yağı faydalı yağ asitleri içerir. Laurik asit antibakteriyel özelliğie sahiptir. Hindistan cevizini parmağınıza ya da diş fırçaşısına sürerek, kedinizin ve köpeğinizin dişlerini temizleyebilir, diş etlerine masaj yapabilirsiniz. Dişlerini temizlemeye vaktiniz yoksa, mamasını üstüne bir kaç damla hindistan cevizi yağı damlatabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı dişleri beyazlatır, diş eti iltihabını engeller, diş eti kanamalarını önlemeye ve diş eti hassasiyetini azaltmaya yardım eder, kötü ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürür

Hindistan cevizi yağı sindirimi sistemi ve bağışıklık sistemine olan faydalarıyla, ağız ve diş sağlığı probleminden kaynaklanan ağız kokusunun yanı sıra, diğer sorunlardan kaynaklanan ağız kokusunun önlenmesine de yardım eder.

Kedinize ve köpeğinize diş fırçalamayı öğretirken, diş fırçasının üzerine hindistan cevizi yağı sürerek diş fırçasını ve fırçalama işini sevmesini sağlayabilirsiniz, hatta hindistan cevizi yağıyla evde ona özel diş macunu hazırlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağıyla evde yapabileceğiniz güvenli ve doğal çözümler için Marie Lawson’dan Petler İçin Hindistan Cevizi Yağı kitabına göz atabilirsiniz.

Su Kalitesi ve Su Kabının Temizliği

Kedinizin ve köpeğinizin su kabını günde en az iki kez sabunla ve sıcak suyla yıkayın ve insan içimine uygun kaliteli temiz suyla yıkayın. Kedi ve köpek su ve mama kapları zararlı bakterilerin üremesi için en uygun ortamlardandır.Mama ve su kaplarının düzenli olarak temizlenmesi onların genel sağlığı açısından önemlidir.

Nane Yaprağı

Kedinizin ve köpeğinizin suyuna bir yaprak nane atarak, nefesinin tazelenmesine yardım edersiniz.

Buğday Çimi

Evinizin bir köşesinde saksılarda yetiştireceğiniz buğday çimi kediniz ve köpeğiniz için sağlıklı bir ödül olmasının yanı sıra ağız kokusunu alır

Dental Oyuncaklar

Dişlerinde tartar birikmesini önleyecek oyuncaklarla oynamayı öğretin.

Kediler ısırabilecekleri sert kumaş, hasır ve örgü ipliklerinden yapılan  oyuncaklar, kemirebilecekleri matatabi çubukları ve kauçuk oyuncaklar diş yüzeyini temizlemeye ve diş etlerine masaj yapmaya yardım eder.

 

Trixie Matatabi Çiğneme Çubuğu

Köpekler için kauçuk kemirme oyuncakları ve kalın iplerden yapılmış çekme oyuncakları ağız ve diş bakımına yardım eder.

Dental Oyuncaklar Alırken Bunlara Dikkat Edin

  • Dental oyuncakların plastik olmamasına ve zararlı kimyasallar içermemesine dikkat edin
  • Yenilebilir olarak satılan Nylabone tarzı kemikler. Her yıl pek çok köpek bu oyuncaklar nedeniyle sağlık sorunu yaşıyor hatta bazen yaşamını kaybediyor.
  • Dental oyuncakların sağlamlığı önemli. Oyuncaklar çiğnendiği zaman parçalanmayacak nitelikte olmalı. Eğer oyuncak zarar görmeye başladıysa, eskiyi atıp yenisini almanın vakti gelmiştir.

    Bizim patilerin vazgeçilmezi… Konglar

Kedinizi ve Köpeğinizi Kongla Besleyin

Kedinizi ve köpeğinizi kongla beslemek, onun fiziksel ve zihinsel egzersiz yapmasının yanı sıra diş yüzeyindeki tartarların temizlenmesine yardımcı olur.

Kong alıyorsanız, açık mavi ve açık pembe konglar yavru köpekler için, kırmızı konglar orta düzeyde çiğneme gücüne sahip köpekler için, siyah konglar güçlü çene yapısına sahip pitbull tipi köpekler için, mor konglar kediler ve yaşlı köpekler içindir.

Çiğ ve Kurutulmuş Doğal Kemikler

Ufak köpekler ve kediler için tavuk boynu, orta boy köpekler için koyun boynu, köpeğinizin boyutuna göre ilikli kemikler dişlerdeki tartarın temizlenmesine yardım eder. Ancak kötü bakterilerin önlenmesini sağlamaz. Bu nedenle bu tür yiyeyeceklerden sonra zararlı bakterileri önleyecek tarzda ürünler kullanmak önemli.

Dental Ödül Kemikleri ve Mamaları

Dental ödül kemikleri içinde kimyasal koruyucuların ve yapay renklendiricilerin olmadığı ürünleri seçin.

Köpeğize asla hayvan derisinden yapılan rawhide kemik vermeyin. Bu ödül kemikleri yine her yıl pek çok köpeğin hastalanmasına, hatta ölmesine neden oluyor.

Yine kediniz için temptations gibi kimyasallarla dolu dental ödül mamaları yerine diş fırçasının üzerine hindistan cevizi yağı sürün ve onu verin.

Sağlıklı Beslenme

Kedinizi ve köpeğinizi onun doğasına uygun, kaliteli ve doğal besinlerle besleyin.

Kedi kongları

Kedinizi ve köpeğinizi çiğ mama ile beslemek onun hem genel sağlığının hem de ağız ve diş sağlığının korunmasına yardım eder.

Kedinizi ve köpeğinizi evcil hayvan mağazalarından aldığınız mamayla beslemeyi tercih ediyorsanız, onlara sindiriminde sorun yaşamayacakları, kaliteli bir mamayla besleyin. Mama seçerken kimyasal koruyucuların, yapay renklendirici ve tatlandırıcıların, mısır gibi kedi ve köpeklerin metobalıze edemediği proteinlerin, tahılların bulunmadığı mamaları seçin. Tahıllı mama alacaksanız yulaf, kahverengi pirinç gibi tahılları seçin.

Diş bakımı amacıyla satılan dental olarak reklamı yapılan aşırı derecede sert ve kuru mamalar ve ödül mamaları genelde faydadan çok zarar getirmekte. Bu mamaların büyük bölümümde su-nem oranı çok düşük. Kuru mama zaten su nem eksikliği nedeniyle ideal bir beslenme şekli olmamakla birlikte, dental mamalarda kuru mamanın yarattığı risk daha da yükselmekte. Mama seçerken  su-nem oranının yüksek olması onların idrar yolları ve böbreklerinin sağlığını korumak için çok önemli.

Köpeğinizi kongla beslemek dental mamalardan daha işlevsel ve sağlıklıdır.

SON NOT!

Hiç bir dental mama ya da ödül maması kedinizin ve köpeğinizin ağız ve diş sağlığı için yeterli değildir. Yeterli olsaydı önce biz insanlar için, dünyanın en sert, yenilebilir bisküvisini, krakerini yapar ve tüm gün onu yerdik.  Dişlerimizi fırçalamakla uğraşmaz, çocuklarımızın peşinden dişlerini fırçala diye koşmazdık.

Sadece dişteki yüzeysel tartar birikmesini azaltılmasına yardımcı olan yiyecekler sonuçta hala yiyecek ve her yemek sonrasında ağızda zararlı bakteri birikmeye başlar.

Dental oyuncakların büyük bölümü için yine aynı şey geçerli. İçinde diş macunu ya da antiseptan olmayan çiğneme oyuncakları sadece diş yüzeyinde tartar birikmesini azaltmak içindir. Dental oyuncaklar kullanmak ve diğer yöntemler sadece diş fırçalamanın yanı sıra kullanılacak yöntemlerdir.

Kedilerinizin ve köpeklerinizin dişlerini fırçalamayı unutmayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.