Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Tıraş Edilmesi

Kedinizin, köpeğinizin tüylerini traş ederek  cilt kanserinden, davranış problemlerine kadar pek çok soruna  davetiye çıkarttığınızı biliyor musunuz ? Kedi ve köpekler neden traş edilmemeli ? Tüylerin traş edilmesi ancak hangi koşullar altında gereklidir?

Tüy tıraşı benim özellikle hassas olduğum bir konu. İlk köpeğim Beyaz’la yaşadığım zamanlarda, dil problemi ve internet kullanımının sınırlı olması nedeniyle son derece bilgisizdim. Beyaz’a iyi bakmak adına veterinerin dediklerini harfiyen yerine getirmeye çalışıyordum. Veteriner Beyaz’ın yazın rahat etmesi ve tüy dökülmesinin azalması için tüylerini kesmemiz gerektiğini söylediğinde ise hiç itiraz etmedim. Güzelim tüyleri kesilen Beyaz’ın, tıraş nedeniyle, ürkek ve mutsuz tavrı son derece üzücüydü.  Bir zaman sonra alıştı, bende onun sağlığı için doğru şeyi yaptığımı düşünmenin iç rahatlığını yaşıyordum. Bir zaman sonra cildinde lekelenmeler başladı. Büyük kahverengi lekeler, ardından tüyleri eskisi gibi çıkmamaya başladı. Yer yer tüylerin altı kepeğimsi dokuyla doluyordu. Defalarca veterinerleri ziyaret etmemize rağmen bir şey bulamadılar. Sonunda bir gün Beyaz, gece uykusundan uyanmadı.

Beyaz

Sevgili Beyaz

Tüy tıraşının köpeklerde cilt kanserlerine neden olduğunu öğrendiğim zaman, Beyaz’ın ölümünden öncelikle kendimi sorumlu tuttum. Sonuçta köpeğe sahip olmak demek sorumluluk demek ve konu hakkında bilginin olmaması sadece ucuz bir bahane. Zaman içinde veterinerlere olan güvenimi büyük oranda kaybettim. Her işte olduğu gibi veterinerlik mesleğini önceliği hayvanın fizyolojik ve psikolojik sağlığına veren ve alanında güncel bilgileri takip eden ve geliiştiren veterinerler olduğu gibi, sadece yüzeysel anlamda iyi niyetli ama bilgisiz ya da ayvanların iyiliğinden çok para kazanmayı düşünen veterinerlerle dolu heryer.

Bahar geliyor ve çok yakında pek çok kişi yanlış bilgiler veya bencilliklerinden ötürü kedi ve köpeklerini tıraş ettirecek. İşte bu nedenle havalar ısınmadan, bir anlamda tıraş mevsimi başlamadan benim duyduğum pişmanlığı kimsenin yaşamaması ve patilerimizin sağlığını korumak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Kedi ve köpeklerin tüylerinin tıraş edilmesine neden olan en yaygın yanlış bilgiler:

 • YANLIŞ! Tüylerin Tıraş Edilmesi Serinlemelerine Yardım Eder
 • YANLIŞ! Uzun Tüylü ve Çift Mantolu Köpekler ve Kediler Tıraş Edilmelidir
 • YANLIŞ! Tıraş Etmek Tüy Dökülmesini Önler / Azaltır
 • YANLIŞ! Tüyleri Tekrar Uzar , Daha Sağlıklı Olur
 • YANLIŞ! Tüylerin Kokmasını Önler

Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Önemi ve Tıraş Etmenin Zararları

Amerika ve Avrupa’daki Veteriner Fakülteleri ve ASPCA ( Amerika Hayvanlara İşkenceyi Önleme Topluluğu)  petlerin tıraş edilmesinin hayvanların fiziksel ve psikolojik sağlığına verdiği zararlara dikkat çekiyor. Kedi ve köpeklerimizin tüylerin önemi ve tıraşın neden olduğu zararlara şöyle bir göz atalım.

DOĞRU: Tıraş Etmek Vücudun Doğal Isı İzolasyonunu Bozar

ASPCA, Başkan Yardımcısı Dr. Louise Murray,  web sitesinde köpeklerin tüylerini evinizdeki izolasyon sistemine benzeterek şu açıklamayı yapıyor. “ Evinizdeki izolosyon kışın evinizi çok soğumaktan, yazın ise aşırı ısınmaktan korur.  Köpeğinizin tüyleri de aynı işlemi görür.

Wendy C. Fries Web.MD sitesinde yayınlanan makalesindeyse  kedilerin traş edilmesi konusunda , Teksas A&M Üniversitesi Veterinerlik Bölümünde Doçent olan Veteriner Mark. J. Stickney’in açıklamasına yer veriyor. “ Kediler özellikle vücut ısılarını dengelemekte  çok iyiler. Tüylerinin kesilmesinin onlara hiç bir faydası yok. “

http:/ownedbyahusky.ca

http:/ownedbyahusky.ca

Çift mantolu ve uzun tüylü köpeklerin ( Chow Chow, husky, alaska malamut vb ) , yine çift mantolu ya da uzun tüylü kedilerin ( Rusya Mavisi , Norveç Orman Kedisi vb )  tıraş edilmesi uygulamasının onun nasıl sıcağa ve soğuğa karşı savunmasız kıldığını ekteki resimde görebilirsiniz. Hava tüylerin arasından geçerek, serinlemeye yardım ederken, tüyler güneşin zararlı etkilerine karşı kalkan  vazifesini görmekte.

Sonuç olarak tüylerin tıraş edilmesi köpeğinizin ve kedinizin terlemesini, aşırı ısınmasını engellemeyeceği gibi aksine onun doğal ısı dengesini bozarak yazın daha fazla ısınmasına, kışın ise daha fazla üşümesine neden olur.

DOĞRU! Tıraş Etmek Güneşin Zararlı Etkilerine Maruz Bırakır

Yazın tüylerin tıraş edilmesi, sizin Ağustos sıcağında tüm gün boyunca korumasız olarak güneşlenmenize benzer.  Güneşin size vereceği zararla, köpeğinizin, kedinizin yazın 20 dakika bile olsa güneş altında korunmasız kalması aynı sonuçları doğurur.

DOĞRU! Kansere Neden Olur

Tüyleri tıraş edilen köpek ve kedilerde zararlı UV ışınlarına maruz kalma nedeniyle, cilt kanseri başta olmak üzere kanser riski artmaktadır.

DOĞRU! Güneş Yanıklarına ve Güneş Çarpmasına Neden Olur

Tüylerin tıraş edilmesi köpek ve kedilerin ciltlerinde güneş yanıklarının oluşmasına neden olur. Ayrıca vücudun doğal ısı regülasyonu bozulduğu için vücudun ısısını düşürememesine ve güneş çarpmasına neden olur.

DOĞRU! Tüylerin ve Cildin Yapısını Bozar, Tüy Dökülmesine Neden Olur

Kedi ve köpeklerin tıraş edilmesi onların daha az tüy dökmesini sağlamaz, sadece  daha kısa olan tüyler, daha az göze görünür. Ancak tüy temizlemekten yorulduğunuz için aldığınız bencil karar, uzun vadede sizin daha fazla tüy temizlemenize neden olabilir. –Köpeğinizin tüy dökmesini azaltmak ya da köpeğinizin aşırı tüy dökmesinin nedenlerini öğrenmek için Bknz: Köpeğim Tüy Döküyor –

Genelde tıraş sonrası uzayan tüyler, köpeğin tıraş öncesindeki tüy sağlığı ve kalitesiyle aynı nitelikte olmaz.  Çoğu zaman yeni uzayan tüyler daha sağlıksız olduğu için, traş edilen köpeklerin tüy dökme oranı, tıraş edilmeyenlere göre daha fazla artmaktadır.

Tıraş sonrası kimi köpek ve kedilerde tüyler bölgesel olarak hiç uzamamaktadır.

DOĞRU! Çift Mantolu / Uzun Tüylüleri Tıraş Etmek Çok Daha Zararlı

sled-dog-590343_1920

MedHelp.Org’da yayınlanan makalede, veteriner Dr. Aleda Cheng özellikle Sibirya Husky , Samoyet gibi kuzey ırklarının ve Alman Çoban Köpeği gibi çift mantılu köpeklerin tıraş edilmesinin tüylerde geri dönüşü mümkün olmayan zararlara neden olduğunu, Shetland çoban köpeği uzun tüylü köpeklerin tüylerinin tekrar uzamasının kimi zaman yıllar aldığunu vurgulamakta.

Kimi çift mantolu köpek ve kedilerde özellikle alt mantonun tıraş sonrası tekrar yerine gelmemesi sık rastlanan bir durumdır. Alt mantonun kaybedilmesi, bu hayvanların sıcak ve soğuğa karşı korunmalarında hayatı önem taşıyan izolasyon sisteminin yok edilmesi anlamına gelmektedir.

DOĞRU! Alopecia ( tüy çıkmaması- uzamaması) Durumuna Neden Olur

Veteriner Dr. Eric Maddon,  pomeranian üzerinde yaptığı çalışma size tıraş sonrası tüy kalitesi hakkında bilgi verecektir. Maddon bu çalışma için Pomeranian köpeği yaz için traş etti. Bir ay sonra köpeğin muhteşem güzellikteki tüyleri tekrar çıkmaya başladı. Sonraki yaz maddon köpeği tekrar traşi etti bu kez köpeğin tüyleri tekrar uzamadı. Bunun üzerine Dr. Maddon köpeğin bir başka fiziksel sorununun olması ihtimaline karşı troid testi yaptı. Köpeğin troidi yoktu. Sonuçta pomerian tüylerin tıraş edilmesi nedeniyle alopecia ( tüylerin tekrar uzamaması ) durumu geliştirdiği sonucuna varıldı.

Muller ve Kirk Ufak Hayvanlar Dermotogy 7 kitabında ameliyat sonrası hayvanların tüylerinde yapılan gözlemlerde, tüyleri tıraş edilen hayvanların Alopecia geliştirdikleri gözlemlenmekte.

DOĞRU! Traş Nedeniyle Tüy ve Cilt Sağlığı Bozulan Hayvanlar Daha Çok Kokar

Tüylerinin ve cildinin doğal dengesi traş edilerek bozulan kediler ve köpekler, doğal tüy ve cilt dengesi korunmuş, sağlıklı ve cilde tüylere sahip hayvanlara göre daha çok kokarlar.

DOĞRU! Savunma ve iletişim Aracı Tüylerin Kaybedilmesi Strese ve Davranış Problemlerine Neden Olur

Tüylerin tıraş edilmesi özellikle kedilerde ve kimi köpeklerde davranış problemlerine neden olur. Kediler ve köpekler kendilerini tehlikede hissettikleri anda tüylerini kabartırlar. Tüyler onlar için temel kendini savunma ve iletişim aracıdır. Bu aracın ellerinden alınması, strese ve korkuya neden olur.

Tüyleri tıraş edildiği için sürekli stres ve korku halinde olan kedi ve köpeklerin davranış problemleri geliştirmeleri kaçınılmazdır. Bu propblemler saldırganlık, aşırı korku ve endişe hali, kendine zarar verme vb. Şekillerde görülebilir.

DOĞRU! Tüyler  Dış Objelere ve Diğer Hayvanlara Karşı Cildi Korur

Duruma uygun bir eldiven giymeden dikenli bir gülü, dikenli bir teli avucunuzda tutmanızı istesem ya da ısırılmaya karşı gerekli vücut koruyucusu olmadan bir köpeğe saldır emrini versem, beni size işkenceyle suçlarsınız. Köpeğinizin, kedinizin tüylerini keserek ona yaptığınız işkence çok farklı değil.

Tüyler, özellikle ense tüyleri diğer hayvanlar tarafından ısırılmaya, tırmalanmaya karşı kedilerin ve köpeklerin koruyucu zırhı niteliğindedir.  Hayvan yine dikenli bitkilerden, dallardan tüyleri sayesinde  korunur.

 DOĞRU! Onlar Tüyleriyle Daha Güzel 🙂 

Sanırım bunu tartışmaya bile gerek yok. Sonuçta hayatımızı kedilerimiz ve köpeklerimizle paylaşmaya karar verirken onların sevgi dolu, yumuşacık,  tüylü güzellikleriydi bizi hayran bırakan.

Kedi ve Köpeklerin Tüylerinin Tıraş Edilmesi Gereken Durumlar

 • Köpeğin vücudu taranarak açılamayacak nitelikte tüy kıtıkları ve matleriyle dolduğunda, köpeğin temizlenebilmesi için tüyler tıraş edilir. Burada tıraşın amacı pire, kene, mantar gibi zararlı parazit ve bakterilerden köpeğin vücunun arındırılması ve yeni ve sağlıklı tüylerin çıkmasını imkan sağlamak içindir.
 • Uyuz, myiasis gibi kimi cilt hastalıklarının tedavi sürecinde tüyler tıraş edilir.
 • Alerjilerden, yaralanmalardan ve diğer hastalıklar nedeniyle ciltte açık yaralar oluşmuşsa, bu bölüm hijyenik nedenlerden ötürü tıraş edilerek, mikroplardan korunması sağlanır.
 • Ameliyatlarda köpeğin ya da kedinin ameliyat olacağı alan yine hijyenik nedenlerden ötürü bölgesel olarak tıraş edilir.
 • Ayrıca ultrason gibi uygulamalar öncesinde köpeklerin ve kedilerin tüyleri bölgesel olarak traş edilir.

NOT:Tüy tıraşına alternatif tüylerin kısaltılması konusunu gelecek bölümlerde ele alacağız. Biliyorum özellikle Jim Düdüü gibi uzun tüylü ve su canavarı tadında köpeğinizin  tüylerindeki yumakları temizlemek, minik köpeğinizin kahküllerinden gözlerini korumak kolay değil. Hangi köpeklerde tüyler nasıl kısaltılmalı konusunu merak ediyorsanız, bizi takip etmeyi unutmayın.

Sevgi dolu ve bol patili günler  🙂 

Yazının hazırlanmasında kullanılan kaynaklar:

Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Tıraş Edilmesi hakkında 42 Yorum

 1. muzaffer // Mart 9, 2015, 4:58 am //

  Aydinlatici yazi icin tesekkurler..gercekten cok yararli..

  Beğen

 2. Ayşegül Aksu // Mart 9, 2015, 5:25 am //

  Rica ederim 🙂 patilerimizin tüylü, sağlıklı ve mutlu yaşamları olması için çabamız.

  Beğen

 3. Bilgilendirme için çok teşekkür, elinize beyninize ve yureginize sağlık

  Liked by 1 kişi

 4. teşekkürler harika bilgiler yüreğinize sağlıj

  Liked by 1 kişi

 5. Ayşegül Aksu // Mayıs 4, 2015, 4:32 pm //

  Rica ederim, Yaziyi begenmeniz beni cok mutlu etti 🙂

  Beğen

 6. bilimsel anlamda kullandığınız 2 tane makale var onlar da köpekler için biri de işe yaramaz zaten.diğer siteler de saçma sapan siteler, ben de tıraş ettirmenin faydalı olacağına dair en az sizinki kadar kaynak bulabilirim.insanları yanlış yönlendirmeyin.

  Beğen

 7. sezen erzurumlu // Mayıs 5, 2015, 6:28 pm //

  köpegim fransıs coban köpegi o kadar kalın tüyleri varki yazın sıcakta tahammül etmesiçok çok zor onun için traş ettiriyorum ettirmesen o yaz sıcagına dayanamaz

  Beğen

 8. peki ben köpeklerimi yazın hep traş ettiriyordum , bu senede ettirdim beyaz olan kücük ırk köpeğimin vücudunda kahve lekeler gördüm bu şimdi cilt kanseri demek midir? bu saatten sonra traş ettirmesem lekeleri geçip sağlığına kavuşur mu *?

  Beğen

 9. cok qüzel bi bilqi paylastqiniz icin tesekkurler. iki qün önce kopeqimin tüylerini kestirmistim önceden okusaydim yapmazdim. ikk we son olacak

  Beğen

 10. Çok önemli bir yazı olmuş.

  Beğen

 11. Ayşegül Aksu // Mayıs 6, 2015, 9:35 pm //

  Öncelikle yorumlara geç cevap verdiğim icin özür diliyorum.

  Umarım köpeğinizin sorunu cilt kanseri gibi ciddi bir problem değil, sadece güneşe maruz kalma ya da böcek ısırması nedeniyle oluşan basit bir renk değişikliğidir.Hemen panikleyip, en kotuyu akliniza getirmeyin.

  Lekelerin boyutunu, seklini, yaygınlığını, köpeğin cilt yapısını görmeden buradan net bir şey söylemek mümkün değil. Ayrıca veteriner olmadığım icin yönlendirme yapmadan size genel bilgi vermeye calisacagim.

  Köpeklerde Ciltte Renk Değişikliğinin Nedenleri
  Gunesin zararlı etkilerine maruz kalan kopeklerin cildinde lekelenmeler, tüy yapısında degisiklik gorulur. Asiri miktarda gunese maruz kalma, kimi zaman hiperpigmentasyona neden olur. Köpeğinizin tüyleri çok kısa tras edildiyse ve güneşe maruz kaldıysa bu lekelenmelerin nedeni olabilir.
  Yaslanmayla birlikte kopeklerde, tipki yaşlı insanlarda olduğu gibi ciltte renk degisimi ve kahverengi lekelenmeler olabilir.
  Cilt enfeksiyonları
  Parazitlerden kaynaklı enfeksiyonlar
  Alerjik reaksiyon
  Hormonal dengenin bozulması
  Cilt kanseri
  Kimi ilaçlar, kremler hatta bazı şampuanlar ( özellikle pire , kene şampuanları ) , pire kene damlaları kopeklerin cildinde renk degisikligine neden olabilir.
  Hipertiroid
  Cushing hastalığı
  Ciltte yaralanmalar

  Lekelenlemeler yüzeysel, renkte koyulaşma görülmüyorsa, boyutları değişmiyorsa sadece basit bir reaksiyon olabilir ancak emin olmak icin özellikle cilt konusunda uzman bir veterinere gitmek faydalı olabilir.
  Jim, çArşı ve ben, patilerinizin sağlığı icin en iyi dileklerimizi gönderiyoruz.
  Sevgiler

  Beğen

 12. Ayşegül Aksu // Mayıs 6, 2015, 10:15 pm //

  En azından bundan sonra patiniz tekrar böyle bir riskle karşılaşmayacak. Tüyleri çok kısa tras edildiyse mümkün oldugunca güneş ışınlarının çok fazla olmadığı sabah erken ve aksam geç saatlerde gezdirmeye calisin. Eğer öğle sıcağında dışarı çıkmak zorunda kalırsanız üstüne çok ince bir tişört giydirerek onu güneşin zararlı ışınlarından koruyabilirsiniz. Tüyleri biraz uzadıktan sonra normal düzene gecebilirsiniz.
  Sevgiler ve pati dolu mutlu günler 🙂

  Beğen

 13. Ayşegül Aksu // Mayıs 15, 2015, 9:10 pm //

  Fransiz coban kopegi ( Pyrenean Coban Kopegi ) en zorlu dogal kosullarda onu koruyacak niteliktedir. Kalin, cift kat tuylerinin amaci kisin soguktan, yazin ise onu sicaktan koruma gorevini ustlenir.Cift kat tuyleri hava akimi yaratarak, onu serin tutar. Tuylerini kesmek onun daha fazla sicaga ve gunesin zararli etkilerine maruz kalmasina neden olur. Yine surekli olarak tras edilmesi halinde bir sure sonra tuyleri cift manto ozelligini kaybedebilir.
  Kopeklerin ter bezleri , bizler gibi vucutlarinda degil patilerinin altindadir. Pati altindaki ter bezleri araciligiyla terlerler. Vucut isilarini yine agiz acik ve sik bir sekilde nefes alarak ( panting ) ayarlarlar. Dolayisiyla kopeklerin tuylerini tars ettirmek onlarin serinlemesini saglamadigi gibi aksine sicaktan daha cok bunalmalarina neden olur.
  Sevgiler

  Beğen

 14. Ayşegül Aksu // Mayıs 15, 2015, 9:27 pm //

  Kullandigim kaynaklari her zaman dikkatle secmekteyim. Konu hakkinda yapilmis pek cok bilimsel arastirma var. Oldukca uzun bir makale oldugu icin bu arastirmalardan sadece bir kacini kullandim.
  Hayvanlari koruma amacini guden derneklerden ASPCA basta olmak uzere pek cok kurum ve kurulus her yil, bahar mevsiminde kopek ve kedilerde tuy trasinin zararlarina dair duyurular yayinlamaktalar. Nasil gecmiste kabul goren kuyruk, kulak kesilmesi bugun yasaksa, gelecekte tuy trasi konusunda sinirlamalar getirilecegini umuyorum.
  Ayrica blogun hakkimda bolumunde belirttigim gibi yazilarim benim yaklasimimi yansitmaktadir. Hayvanlarin fizyolijik ve psikolojik sagligina zarar veren tum yontemlere karsi durmaktayim. Kopek sahibi olup, sirf tuylerden rahatsiz olundugu icin, insanlarin rahati icin hayvanlarin sagliginin riske edilmesi benim icin kabul edilebilir degildir.
  Ote yandan tuy trasi ile tuylerin kisaltilmasi arasinda net bir cizgi cizmekteyim. Kimi zaman hayvanlarin yaslari, saglik durumlari ve cinsleri nedeniyle bolgesel ya da genel olarak tuylerin kisaltilmasi gerekebilmektedir. Burada da yine tuy trasinda oldugu gibi temel hayvanin fizyolojik ve psikolojik sagliginin korunmasidir, kopek sahiplerinin konforu degil.
  Sevgiler

  Beğen

 15. bulent doganoglu // Haziran 1, 2015, 6:50 pm //

  BEN GENELIKLE KENDIM KISALTIYORUM TUYLER KARISTIGI ZAMAN HAFTADA BIR IKI DEFA TARAMA YAPARIM SIZE BIR FIKIRDE BENDEN BITLENDIGI ZAMAN LAVANTAYI KAYNATIP SUYUNU SPREY SISESINE KOYUP KULLANABILIRSINIZ FAYDASINI VE ILACSIZBIR TEDAVIDIR

  Liked by 1 kişi

 16. Ayşegül Aksu // Haziran 1, 2015, 10:03 pm //

  Merhaba 🙂

  Tüyleri kısaltılması gereken petlerde, bu işlemin tanımadıkları bir pet kuaför yerine, insanları tarafından yapılması petler için her zaman çok daha rahatlatıcıdır.En doğrusunu yapıyorsunuz. Bizim evde kış mevsiminde çArşı’nın pati altı tüylerinin kesilmesi, yaz mevsiminde sudan çıkmadıkları için yumaklaşan tüylerin temizlenmesi görevi benimdir.

  Lavantalı sprey tarifi için ayrıca çok teşekkür ederim. Lavantalı tarifler her zaman benim favorimdir 🙂

  Lavanta, kedilerde ve köpeklerde genel olarak güvenle kullanılabilen bitkilerden biridir. Pirelerle doğal yollarla savaşta son derece etkilidir.
  Lavanta yağı, kaynatılmış lavanta suyu doğal pire önleyici spreylerde ve şampuanlarda sıkça kullanılır.Bu muhteşem bitki, pire önlemenin yanı sıra aroma terapi özelliğiyle petinizi stresten korur, evinizin ve petinizin mis gibi kokmasını sağlar.

  Lavanta içeren reçeteleri uygularken, lavantanın oranına çok dikkat etmek gerekir. Oran petin cinsine, kilosuna ve yaşına göre ( yavru, yetişkin, yaşlı ) belirlenir.
  Lavantanın çok fazla kullanılması hassas koku alma duyusu olan petinizi rahatsız edebileceği gibi, petinizin sağlığına zarar verebilir.

  Lavantanın genel olarak güvenli bir bitki olduğunu söyledik. Ancak bazı petlerin lavantaya karşı alerjisi olabilir. Ev yapımı tarifleri uygularken önce test etmek her zaman iyi bir fikirdir.İlk defa kullanırken, normal günlük miktarın dörtte birinden azını kullanın. 24 saat boyunca kaşınma, göz kızarıklığı, kusma gibi alerjik bir reaksiyonla karşılaşmazsanız, spreyi iç rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

  Sevgiler

  Beğen

 17. Size bir şey sormak istiyorum benim 2 tane köpegim var teki husky 8 yaşında teki irlanda seteri 5 yaşında kuaförde bi yanlış anlaşılma sonucu tüyleri traş edilmiş açıkcası bu durum çok moralimi bozuyor hatta beni çok sinirlendiriyor veterinererin böyle birşeye göz yumması beni çok sinirlendiriyor yani sırf para için evcil hayvanlarımız sağlıklarıyla oynuyorlar resmen neyse ben konuya geliyim sibirya kurdumu her hangi bir bigim olmadan bu konu hakkın yaklaşık 3-4 yıl önce bir traş ettirmiştim sonra ona zarar verdigimi ögrenince çok üzülmüştüm bu sibirya kurdumun 2 traşı seteriminde ilk güneşte hiç çıkarmıyorum kaldıkları yer gölge ama malesef akşamları üşüdükeri için içim acıyor 1 ay sonra eski haline döner yazıyor çogu yerde ama ben çok araştırdım bu konuyla ilgi öğrenmek istedigim sibirya kurdumun tüyleri eskisi gibi olur mu 2 katmanıda sağlıklı bir biçimde uzarmı ve tabikide seteriminde aynı şekilde gerçekten çok üzülüyorum her gün onları gördükçe özür diliyorum onlardanda tabi ne işe yarıycaksa… korkuyorum psikolojik olarak bişey olur diye lütfen bu konuyla ilgili bilgilerini bekliyorum Teşekkürler.

  Liked by 1 kişi

 18. Ayşegül Aksu // Haziran 13, 2015, 10:44 pm //

  Merhaba,
  Kızmakta sonuna kadar haklısınız. Hiç kimsenin köpeğinizi sizi tüy traşı hakkında bilgilendirmeden ve izninizi almadan traş etmeye hakkı yok. Yazıma gösterdiğiniz hassasiyet için ise ayrıca teşekkür ederim.

  Sibirya kurdunuzu en son 3-4 yıl önce traş ettirdiyseniz, şu anda tüylerinin çoktan çıkmış ve normale dönmüş olması gerekir. Eğer hala tüyleri çıkmadıysa bir sorun var demektir. Kimi cinslerde ve bazen kimi köpeklerde bir traş sonrası bile tüylerin tekrar çıkmaması görülmekle birlikte, genel olarak pek çok köpek cinsi için tüy yapısında bozulma ancak sürekli traşın ardından ortaya çıkmakta. Poodle gibi tüylerinin kısaltılması gereken köpekler hariç diğer köpeklerde, tüy bozulması genelde bir kaç yıl boyunca traş ettirildiğinde ortaya çıkmakta.
  Köpeklerin tüylerinin uzama hızı bazı cinslerde değişmekle birlikte, labrodorlar üzerinde yapılan deney traş edilen köpeğin tüylerinin 13-14 hafta sonra normal uzunluğuna eriştiğini göstermiştir.

  Türkiye’de özellikle bu mesvimde köpekleriniz tüylerin kesildiği için üşümezler. Bu konuda endişelenmenize gerek yok. Eğer köpeğiniz bu mevsimde traşın hemen ardından titreme davranışını geliştirdiyse, bu tüyleri traş edildiği için kendini güvende hissetmemesinden kaynaklanabilir.

  Tüy traşı kimi köpeklerde psikolojik sorunlara neden olurken, bu her köpekte psikolojik sorunlara davranış problemlerine yol açar anlamında değil. Köpekleriniz traş sonrası sürekli burnunu yalayıp, esniyorsa, endişeli bir şekilde bakıyorsa traş nedeniyle strese girmiş demektir. Yine tüyleri kesilen köpeklerin, kendilerini güvende hissetmedikleri için en çok gösterdikleri davranışları şöyle sıralayabiliriz: Kuyruğunu bacakları arasına kıstırma, kendini güvende hissetmek için kapalı alan arama ya da sizin arkanıza saklanma, titreme, saldırganlık vb.
  Köpeğiniz stresli olduğuna ya da güven sorunu yaşadığına dair bir sinyal göstermiyorsa endişelenmenize gerek yok.

  Tüy traşının ardından köpeğinizin genelde gölgede kalmasına dikkat etmeniz doğru bir hareket. Tüyleri 3 santimetreyi geçene kadar, sabah erken ve akşam geç saatlerde gezdirmek ve gün içinde gezdirmenize gerekirse ince bir tişört giydirmek onları güneşten koru. Traşın ardından köpeğinizin cildinde kızarıklık, yanma, renk değişimi olursa hemen veterinere gidin. Kimi köpeklerin ciltleri güneşe karşı diğer köpeklerden daha hassas ve belli durumlarda veteriner kontrolünde güneş kremi kullanmak gerekebiliyor.

  Size patilerinizle sevgi dolu günler dilerim 🙂

  Beğen

 19. Değerli yorumunuz için Teşekkür ediyorum gerçekten içimi rahatlattınız seteriminde biraz stresli oldugunu söyleyeblirim ama tüyleri uzayana kadar onu rahatlatmak için elimden geleni yapacağım ve sizin yazınız sayesinde bilgilerim artı umarım herkes için aynısı olur evcil hayvanlarımızı tüyleriylede sevmemiz gerekir onlar öyle güzeller ne kadar zahmetli olsalarda güzel ve sevdiğimiz herşey emek ve sabır ister haftada 1-2 defa oturup 30 dk tarasak tüyleri daha az dökülür yani bizimde saçlarımız dökülüyor ama kimse gidipte traş etmiyor herkes özel şampuanlar,krem vs. alıyor eğer iyi bir veterinere danışırsanız bu konuda hassasiyetinizi belli ederseniz size yardımı dokunacaktır.

  Mutluluk dolu günler dileğiyle.

  Liked by 1 kişi

 20. Merhabalar bu yazıyı önceden okumuş olsaydım bugün kızımı asla traş ettirmezdim şimdi onu güneşten koruyacağım ama ne yapmam lazım ne kadar zamanda uzar cinsi goldun Retriever lütfen bilgi verin bana..:((

  Liked by 1 kişi

 21. Ayşegül Aksu // Haziran 15, 2015, 7:52 pm //

  Merhaba,

  Öncelikle yazıma götsrediğiniz ilgi için teşekkür ederim. Pati dostlarını bilgilendirerek az da olsa yardımım dokunabiliyorsa ne mutlu bana. Sorularınızı elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım.

  Golden retriever köpeklerde tüylerin normal uzunluğuna ne kadar zamanda geleceği hakkında bilimsel temele dayalı bilgim yok. Köpeklerin tüylerinin uzama hızı bazı cinslerde değişmekle birlikte, labrodorlar üzerinde yapılan deney traş edilen köpeğin tüylerinin 13-14 hafta sonra normal uzunluğuna eriştiğini göstermiştir.

  Güneşten koruma konusunda yapabilecekleriniz :
  *Güneş ışınlarının çok kuvvetli olmadığı sabah erken ve akşam geç saatlerde köpeğinizi gezdirin.
  *Köpeğinizi öğle saatinde gezdirmek zorunda kalırsanız gölgede olmasına özen gösterin.
  *Mümkünse tüyleri 3-4 cm’yi geçene kadar dışarı çıkarken ona tişört giydirin. Özellikle güneşin kuvvetli olduğu saatlerde çıkarsanız mutlaka üstünde tişört olsun.
  *Köpeğinizin cildini sürekli kontrol edin. Eğer kızarıklık, renk değişmesi, ciltte tahriş ve yara gibi belirtiler görürseniz veterinere giden. Güneş yanması, alejisi ya da cilt hastalıklarıyla bağlantılı bir sorunu olabilir. Veteriner kontrolünde olmak şartıyla kimi köpeklerin güneşten korunmak için köpeklere özel üretilmiş güneş koruyucu yağlar kullanması gerekmektedir.

  Sevgiler

  Beğen

 22. BU YORUM SİLİNMİŞTİR!

  —— Sayın Mehmet Kılıç——-
  Bu blogda hakaret, aşağılama, ayrımcılık içeren yorumlara izin verilmemektedir. Yorumuz silinmiştir.
  Lütfen gelecekte yorumlarınızı yaparken kullandığınız dile dikkat ediniz.
  Saygılar

  Beğen

 23. Ufuk sakarya // Haziran 23, 2015, 1:53 am //

  Harika bir yazı olmuş,
  Ellrinize sağlık…🙏
  Yaşadıklarınız için ise çok üzüldüm 😔
  Ülkemizde Pet kültürü oturmuş değil,
  Malesef pet sahiplerinin çoğu okuyup araştırmaktan çok uzakta oldukları gibi, Veteriner Klinisyenlerin de çoğu sadece ticari kaygılarla mesleklerine yaklaşıyor ve yaşıyor! Pet sahiplerini doğru bilgilendirmek ve hem kendilerini hem de Petlerinin yaşam kalitesini arttırmanın adına bir tavır malesef azınlıkta,,,
  Ama bilinçlenme arttıkça bunların hepsinin değişeceğini düşünüyorum.
  Dostlarımızla Sağlıklı uzun bir ömür dilerim,,,🙏
  Vet.Hek.Ufuk Sakarya

  Liked by 1 kişi

 24. Merhaba Ufuk Bey,

  Özellikle bir veteriner hekimden böylesine güzel bir yorum almak beni çok mutlu etti. Pek çok meslekte olduğu gibi ne yazık ki veterinerlik mesleğinde de maddi kazancı, iş etiğine tercih edenler var. Öte yandan üniversite eğitiminin eksilerine ve çalışma koşullarının zorluklarına rağmen her gün kendini geliştirmek için daha çok çalışan ve petlerimizin sağlığını birinci öncelikleri yapan veterinerlerimizde var. Onlara teşekkürü her zaman borç bilirim.

  Kendim gerek köpek bakımı gerek ise eğitiminde bilgisizlikten kaynaklı çok hata yaptığım için ve başkalarının benimle aynı hataları yaptığını farkettiğim için köpek bakımı ve eğitimi konusunda en güncel bilgileri paylaşmaya çalışıyorum. Ben ve benim gibi bu alanda yazıp çizenler, sizin gibi bilgili ve bunu pet sahipleriyle paylaşan veterinerler sayesinde pet sahipleri bilinçleniyor. Etik anlayışı olmayan veterinerler, eğitmenler, pet kuaförleri bilinçli pet sahiplerinin baskısıyla ya değişmek zorunda kalacaklar ya da piyasadan silineceklerdir diye umuyorum.

  Sevgiler, Jim ve çArşı size bol patili mutluluk dolu bir gün diliyor 🙂

  Beğen

 25. Merhaba. Bir tibet terrier ine sahibiz. Uzun ve Kıvırcık tüylere sahip. 2 yaşında ve bu zamana kadar 4 kez traş ettirdi. Psikolojik herhangi bir etki gözlemlemedik. Tüy bakımı çok zor sürekli taransada çok keçeleşiyor. Bundan sonrası için bir öneriniz olur mu.çok endişelendim.

  Beğen

 26. Merhaba,
  Psikolojik ve fizyolojik bir sorun yaratmadıysa çok endişelenmenize gerek yok. Ancak cilt ve tüy yapısını sürekli kontrol edin. Bölgesel tüy dökülmesi, tüy çıkmaması, ciltte renk değişimi ve tahriş var mı gözlemleyin. Bu belirtileri görürseniz veterinerinize başvurun.
  Tibet terrierler muhteşem köpekler ancak bakımları da bir o kadar zor. Taranma sıklığı en az haftada bir olmalıdır. 1 haftayı geçerse taramayacak kişinin vay haline 🙂 Benim önerim genelde 2-3 günde bir taranması ancak ona rağmen hala yumaklar oluşabilir. Bir arkadaşım sonunda çareyi her gün taramakta buldu. Yumak oluşmadığı için taramanın daha kolay olduğunu ve tüy yumaklarını açmak için harcadığı zamanla kıyasladığında her gün taramanın daha az zaman aldığı görüşünde.
  Irkın yüz bölgesindeki tüyler özellikle göz akıntıları olan köpeklerde oldukça sorun yaratır. Yüzüne düşen tüyleri makasla kendiniz kısaltabilir ya da güvendiğiniz bir pet kuaföre, veterinere yaptırabilirsiniz.
  Yumaklaşan tüyler her zaman pire ve keneler için cazip ortam yaratır. Bu nedenle yumaklaşan bölgeler tarakla açılmayacak duruma geldiğinde makasla keserek kısaltmak gerekir.
  Benim köpeklerimden sadece birinin arka bacak tüyleri uzun. Geçen yıl çok yüzdüğü için yumaklaşan tüylerini makasla temizlediğimde, bu orta kısalıktaki bölümleri tararken uzun olan bölgelerden daha çok zorlandım. Tabii bu benim kişisel tecrübem. Eğer sadece yumaklaşan kısımları temizlemek yetmiyorsa, yeterince tarayamadığınız için çok yumaklaşıyorsa ve köpek tüy kremleri gibi yöntemler işe yaramıyorsa vücut tüylerini kısallttırabilirsiniz. Burada önemli olan 6cm den kısa olmayacak şekilde kısaltılması. Tüy traşı değil.
  Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Kısaltılması konulu yazımıda belli ırklar için bunun gerekli olabildiğini ve detaylarını anlattım.
  Pire ve kene bulaşması sağlık riski olduğundan, yumakları önlemek amacıyla vücut tüylerinin kısaltılması onun sağlığını korumak amacıyla yapılmış olur.
  Ancak bu aşamaya geçmeden önce henüz denemediyseniz, Terrier ve Poodle köpekler için üretilen tüy kremlerini ve yağlarını denemenizi öneririm. İşe yaradıklarına dair çok yorum aldım ancak kendim denemediğim için size kesin sorununuz çözer diyemiyorum.
  Sevgiler

  Beğen

 27. Hem veteriner hekim degilim diyorsunuz hemde teshis koymaya valisip kopeklerin psikolojik sorunlarini anlatip tedaviler oneriyorsunuz.internet sayfalarindan bulma bilgilerle bu is olsaydi 5 yıllık eğitim almak icin kimse zahmet etmezdi.Sizin bu saydıklarinizi yikacak pek çok sav bulunabilir.

  Beğen

 28. Merhaba,

  Öncelikle size ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen okuyucularımıza kısa bir bilgilendirmede bulunayım.
  Köpek psikolojisi ve hayvan davranışlarında uzman olmak için veterinerlik, psikoloji, sosyoloji, antropoloji, biyoloji gibi bir alanda üniversite eğitiminin ardından köpek psikolojisi ve hayvan davranışları alanlarında uzmanlık yapılabilir. Dünyada henüz bu konuda direk üniversite eğitimiyle başlayan sadece iki program var onun dışında yine bazı üniversiteler köpek psikolojisi, hayvan davranışları alanlarında uzmanlık yapabilmeniz için master programları sunuyorlar. Bu üniversitelerin master programına dahil olabilmeniz için sadece veterinerlik, psikoloji, sosyoloji, antropoloji zooloji, biyoloji gibi bölümlerde üniversite diplomanızın olması yeterli.

  Köpek psikolojisi ve hayvan davranışları alanında consultant yani danışman statüsünde çalışabilmeniz için ise özel kurslarla eğitiminizi tamamlayarak ardından konularla ilgili her alanda ayrı ayrı sertifika almanız gerekmekte. Sertifika alan kişi bu konuda danışmanlık için yeterli görülürken her iki -üç yılda bir girilen sınava girerek bu konuda yeterli bilgiye sahip olduğunu göstermesi gerekmektedir.

  Türkiye’ye baktığımızda ise köpek psikolojisi ve hayvan davranışları alanının son derece yeni olduğunu görmekteyiz. Veterinerlik fakültelerinde bu konuda çok sınırlı sayıda ders verilirken uzmanlık alanında İstanbul Üniversitesi dışında programı olan var mı emin değilim.

  Bugüne kadar aldığım sertifikalara şu anda hayvan davranışları alanında yeni bir sertifika daha eklemek için derslere devam ediyorum. Şu an bulunduğum noktada sadece yazılarımda değil, birebir servis için gelen pet sahiplerine yasal olarak tavsiyede ve teşhiste bulunmamda bir sakınca yok. Ayrıca bunun bir blog olduğunu unutmayınız. Büyük medya kurumlarının sağlık muhabirlerinin büyük bölümü iletişim mezunudur. Nasıl makale yazılacağı yazım kuralları ve etiğine uyulur. Bunun dışında isteyen her kişinin blog yazma hakkı vardır. Tabii ki eğer verdiğiniz bilgiler insanlara veya hayvanlarına zarar veriyorsa ya da o işi yapabileceğinizi gösteren bir belgeniz olmadan birebir köpek sahiplerine öğütler veriyorsanız bu etik olmadığı gibi yasal anlamda davalara sebebiyet verebilecek bir konudur. Ben hem iletişim mezunu hem de hayvanlar konusunda aldığım eğitimlerle yazılarımda etik ve yasal konulara özel olarak dikkat etmekteyim.

  Köpek psikolojisi, hayvan davranışları ve genel sağlık bilgileri konusunda yazdıklarımda her zaman son derece dikkatli davranmaktayım.
  Veteriner olmadığım için şu ameliyat böyle yapılır ya da köpeğinizde şu belirtiler varsa kesin hastalığı budur tarzında teşhisler koymam.
  Hayvanlarla bağlantılı işlerle uğraşan kişileri bırakın, genelde her köpek sahibinin bilmesi gereken temel bilgileri veririm.

  Eğer bir hastalıkla ilgili yazıyorsam her köpek sahibinin bilmesi ve dikkat etmesi gereken belirtileri, veterinere gittiklerinde karşılaşacakları prosedürleri yazarım.
  Veteriner olmadığım için herhangi bir hayvanın fiziksel hastalıklarına dair konularda teşhis koymam ancak olasılıkları belirtirim ve veterinere gitmelerini öneririm.
  Sitemde asla ilaç önerisinde bulunmam. En basit durumlarda kullanılabilecek krem tarzı bir önerirde bile sadece içerikle ilgili bilgi vermekle yetinirim. Örneğin böylesi durumlarda kortizonlu kremler kullanılabilmektedir derim. Yine bu tür önerilerde bu güneş kremi bile olsa öncelikle veterinere danışılmasını öneririm.
  Ev yapımı doğal çözümlerde genelde sağlıklı bir köpek için verilebilecek kg /kullanım oranı veririm.
  Sarımsak gibi tartışmalı konularda konunun farklı taraflarının görüşlerine yer veririm ve kararı okuyucuya bırakırım.
  Sağlıklı olmayan bir köpekte kullanımı hassas konularda öncelikle veterinere danışmalarını öneririm.

  Yazılar internetten bulma yazılar değildir. Büyük bölümü konu hakkındaki bilgilerimin ve araştırmaların birleşimidir. Ancak fiziksel sağlık ağırlıklı yazılarda güvenilir kaynaklar tarafından yayınlanmış ve konu uzmanlarınca yazılmış yazıları kullanırım. Yazdığım her konuda kaynak göstermeye ve okuyucuların farklı kaynaklardan da konuyla ilgili bilgilere ulaşmasını amaçlarım. Gösterdiğim kaynakların güvenilirliği ve saygınlığına ayrıca önem veririm. Yazılarım sizin 5 yıllık eğitiminize bir tehdit oluşturmamakta aksine pet sahiplerini bilinçlendirerek yaşanan sorunları azaltmayı hedeflemektedir.

  Son olarak tüy traşı ve tüylerin kısaltılması konusundaki yazının sizi neden bu kadar sinirlendirdiğini anlayabilmiş değilim. Yazıda medikal nedenler ve petlerin sağlığını koruma amacıyla değil sadece insanların kendi rahatlıkları amacıyla yapılan tüy kesiminin zararlarından bahsedilmektedir.Yazıdan rahatsız olacak tek grup sadece para amacıyla pet sahiplerini her uygulamanın avantajları ve dezavantajları konusunda bilgilendirmeden bu tür uygulamalarda bununan veterinerler ve pet kuaförleridir.

  Türkiye’de yaptıkları uygulamanın, sattıkları ürünlerin olumlu ve olumsuz etkilerinden bahseden veteriner sayısı yok denecek kadar az. Ancak kuralların işlediği ve etik değerlere önem verilen ülkelerde veterinerler, yapacakları her uygulama, satacakları her ürün için neden bunu yapmak istediklerini açıklamak yine uygulamanın veya ürünün avantaj ve dezavantajlarını, kullanılabilecek alternatif yöntem ve ürünler hakkında bilgi vermekteler.

  Benim yazımda verilen bilgileri çürütecek bilimsel verileri ve araştırmaları toplayarak kendi görüşlerinizi yansıtan bir yazı yazarak yayınlayabilirsiniz. Bilgi her zaman güçtür ve doğru bilgilerin çokluğu kimseye zarar vermez aksine pet sahiplerinin bilinçlenmesini ve patilerin çok daha sağlıklı ve mutlu olmasını sağlar. Türkiye’de pet sahiplerinin yaşadığıen büyük zorluk, hayvan sağlığı, bakımı ve eğitimine dair güncel bilgiler içeren kaynak bulma zorluğu. Baktığınız zaman Türkçe mevcut kaynakların büyük bölümü hala 10-20 yıl öncesinin bilgilerini içermekte. Halbuki son 10-20 yıl, hayvan bakımı ve sağlığı konusunda ciddi araştırmaların yapıldığı ve eski tezlerin ve bilgilerin çürütülerek yeni bir anlayışın oluştuğu dönem. Bu alandaki açık ise ancak konu hakkında bilgili kişiler tarafından yapılacak çalışmalarla giderilecektir.
  Sevgiler

  Beğen

 29. Merhaba, öncelikle yazınızı çok beğendim. 1 gün önce Golden Retriever cinsi köpeğimi traş ettirdim, yazınızı okuduktan sonra çok pişman oldum. Bu saatten sonra yapabileceğim şeyler neler? İnanın bir gündür uyuyamadım, sürekli acaba köpeğime bir şey olur mu diye düşünmekten. Sizin önerileriniz neler?

  Beğen

 30. Merhaba,

  Hemen paniklemenize, endişe etmenize gerek yok. Bu süreçte köpeğinizi güneşten korumak ve eğer traş nedeniyle strese girdiyse ona psikolojik anlamda destek olmak, onu traşın fiziksel ve psikolojik zararlarından büyük oranda koruyacaktır.

  Güneşten koruma konusunda yapabilecekleriniz :
  *Güneş ışınlarının çok kuvvetli olmadığı sabah erken ve akşam geç saatlerde köpeğinizi gezdirin.
  *Köpeğinizi öğle saatinde gezdirmek zorunda kalırsanız gölgede olmasına özen gösterin.
  *Mümkünse tüyleri 3-4 cm’yi geçene kadar dışarı çıkarken ona tişört giydirin. Özellikle güneşin kuvvetli olduğu saatlerde çıkarsanız mutlaka üstünde tişört olsun.
  *Köpeğinizin cildini sürekli kontrol edin. Eğer kızarıklık, renk değişmesi, ciltte tahriş ve yara gibi belirtiler görürseniz veterinere giden. Güneş yanması, alejisi ya da cilt hastalıklarıyla bağlantılı bir sorunu olabilir. Veteriner kontrolünde olmak şartıyla kimi köpeklerin güneşten korunmak için köpeklere özel üretilmiş güneş koruyucu yağlar kullanması gerekmektedir.

  Köpeğinizin psikolojk olarak korunması için yapabilecekleriniz:
  Köpeğiniz stres sinyalleri gösteriyor mu kontrol edin.
  Köpeğiniz traşın ardından diğer köpeklerin yanında kendini rahat hissetmiyorsa, parkın kalabalık olduğu saatlerde dışarı çıkmak yerine sakin zamanları seçin. En iyi anlaştığı köpeklerden başlayarak yavaş yavaş tekrar diğer köpeklerle oynamasını ve sosyalleşmesini sağlayın.
  Umarım verdiğim bilgiler bu süreci en kolay ve sağlıklı şekilde geçirmenize yardım eder.
  Size ve patinize mutluluk dolu günler dilerim 🙂

  Beğen

 31. Merhaba öncelikle yazınız için teşekkürler, Benim anlayamadığım bazı önemli yerler var, sınıflandırma yaparken sanki bazı çok çok önemli detayları atlamışsınız. Bu detaylar şunlar: 1. kedi ve köpeği aynı başlık altında kullanmışsınız 2. evde ve dışarıda bakılan kedi ve köpeklerin traş konusunda ayrımını yapmamışsınız. 3. Traş derken sizin anladığınız 1 numara berber traşı mı? 4. Traş için anestezi konusu 5. yalnızca hastalık olduğunda traş yapılabilir gibi bir sonuç çıkıyor, bu durumda korunma için traş edilmesi söz konusu olmuyor (fakat pek tabii ki korunma amaçlı olarak da bazı köpek köpek ırkları traş edilmekte, örneğin uzun kulaklı köpeklerin kulak içine bakan tüylerinin kulak ve yüz bölgesinde kısaltılması, mantar ve bakteri yoğunluğunu azaltır velhasıl başka örnekler de vardır. 5.Bunları yapmayıp katiyet belirtmişsiniz (doğrular, yanlışlar gibi). Dışarıda bakılan kedi ve köpekler hastalık dışında zaten neden traş edilsinler ki?! Evde bakılan kedi ve köpeklerin de traş konusu birbirinden farklıdır; çünkü köpek tuvalet ve gezme ihtiyacı nedeniyle dışarıya çıkarılmak zorundayken, kedide bu böyle değildir, ev kedisi dışarı çıkmaz. Dışarı çıkmayan kedi güneş ışığına yoğun biçimde maruz kalmaz, evin ısısı nedeniyle uzun tüy yapısına ihtiyacı kalmaz. Ayrıca kediler temizliklerini yalanarak yaparlar ve sıkça karşılaşılan sorunlardan birisi de diş eti iltihabıdır, traş olan ev kedilerinde ise diş eti iltihabı daha az görülür, bunun nedeni çok basit, daha az tüy yalar. Dışarıda bakılan bir köpeğin kışın tüylerini kim kesiyor; ki siz bunu yazınızda kullanmışsınız. Dışarıda bakılan uzun tüylü köpeklerin yazın tüyleri sıfır numara zaten kesilmez, ancak kısaltılabilir ve nedeni de tam olarak güneşin zararlı ışınlarından ve yoğun kontaminasyondan korunmaktır. Tüm bunlardan sonra uzun tüylü ev kedilerinin tüylerinin traşla kısaltılması ile alakalı olarak ise şunlardan bahsedilmesi çok daha doğru olacaktı, bu şekilde yaşayan kedilerde pire damlasının kullanılması (pirelenmesi olasılığında) yerine traş ettirilmesi daha doğrudur, nedeni pirelerin yaşam siklusunda yatar, komplextir ve dikkatli ilaçlama yapılmalıdır, bunu kimileri özensiz yapıyor bu durumda bazı ucuz ilaç ve yöntemler tehlike yaratıyor. Yine traş ettirilen uzun tüylü ev kedilerinde anestezi uygulanıyor deniliyor, o durumda uygulanan anestezi ile örneğin tamamen uyku halinde ve hissiz olmasını istediğiniz örneğin ameliyat gibi bir anestezide tamamen farklı anestezik ajanlar kullanılır; fakat yinede kullanılan çoğu ilaç solunum frekansını değiştirmekte, kalp akciğer karaciğer böbrek sorunları olan kedi ve köpeklerde çok çeşitli sorunlara (şok, ölüm) neden olabilmekte. Bu nedenle de bu işlem öncesinde anamnez alınır ve kan testleri yapılır. Bu bu kadar basittir. Bu noktada bu tür problemleri olan kedi ve köpekler anestezisiz traş edilmekte (huylarına göre çeşitli şekillerde) Bu nedenle kedi ve köpekler gayet de traş edilebilir, zaten kalkıp sibirya kurdunu evinizde barındırırsanız ya da bir çinçila ya da iran kedisini aynı şekilde, tüy ve deri sorunlarıyla karşılaşırsınız, bunların üzerinden de traşla gelirsiniz ha bu traş sıfır ya da 1 numara olmaz. Farkında olmadan genellemeler yaptığınızı düşünüyorum. Sınıflandırmanızı ve genellemelerinizi katiyetten uzak (örneğin neden olur yerine neden olabilir, şu doğru veya bu yanlış yerine oran ve olasılıklardan bahsetmeniz gibi) olmanızı tavsiye ediyorum. Verdiğiniz referansları da bu tarz bir makalede akademik düzeyde olmalıdır. Tüm bu eleştirilerimden sonra ise, önemli bir konuya işaret etmenizden dolayı teşekkür ederim.

  Beğen

 32. Yagmur berendi // Şubat 6, 2016, 8:14 am //

  Oncelikle bu yararli bilgi icin tesekkurler
  Benim kedim tarcin 6,5 -7 aylik bir chincilla iran kedisi bugun tuylerini kestirdigimizden beri cekingen davraniyor ve tasima kutusundan hic cikmiyor annem ve benimde yanimiza gelmiyor nooolur yardim edin

  Beğen

 33. Taner ÇELİK // Mart 13, 2016, 12:53 am //

  Neden kimse veteriner hekimini sevmiyor yada neden kimse bizim bildiğimizi düşünmüyor. Neden insanlar bir hastalığın binlerce sebep ve sonuç doğurabilecegini düşünmüyor. Neden insanların kedisi yada köpeği ölünce hocam siz elinizden geleni yaptınız. Ama yaşam için yeterli olmadı hayata tutunamadı demiyor. Neden herkes bizim bu işi sadece para için yaptığımızı düşünüyor anlamıyorum. Kullanılan ilaçlar medikal malzemeler bu kadar mı ucuz o zaman neden özel hastanede bir ameliyatta milyarlar ödenirken veteriner hekim muayenesi ticaret hane gibi görülüyor. Neyse siz en iyisini bilirsiniz nasılsa internet üzerinden edinilen bilgilerle sağlıklı mutlu köpekler diliyorum herkese

  Beğen

 34. neşe kara // Nisan 1, 2016, 3:36 pm //

  YILLARCA BU DOĞRUYU ANLATMAYA ÇALIŞTIM VE VETERİNELLERDENDE BU DOĞRULARI ANLATMALARI İÇİN ÇOK YALVARDIM AMA NE YAZIK Kİ BU DOĞRUYU HİÇBİR EVET HİÇBİR VETERİNEL E SÖYLETTİREMEDİM ONLAR İÇİN HEP PARA ÖNDEYDİ HEP NE DİYEYİM SİZE YOLUNUZ AÇIK OLSUN HEP AÇIK OLSUN ÇOK SAĞOLUN

  Beğen

 35. Guzel dilekleriniz icin cok tesekkurler. Sevgiler ve pati dolu gunler 🙂

  Beğen

 36. Oncelikle verilen linklere dikkat ederseniz, kedi ve kopeklerde tuylerin tras edilmesinin zararlari konusundaki arastirmalarin tamami veterinerler ve universiteler tarafindan yapilmis durumda.
  Burada sorun veterinerleri sevip sevmemek degil. Her bransta oldugu gibi veterinerlik mesleginde de kimi zaman bilgi ve yetenek anlaminda farkli seviyelerde veterinerler var. Yine isinde hayvan sagligini onceligi yapanlar oldugu gibi parayi oncelikli olarak gorenler var.
  Eger kendi bilginizden, yeteneginizden, hayvan sagligini temel alan meslek anlayisinizdan eminseniz zaten bu konuda alinmaniza gerek yok. Veterinerlerin ozellikle medikal ilac nitelikte olmayan urunleri satmasina karsi prensip sahibi veterinerler tarafindan baslatilan kampanyalar var. Bu arada veteriner, doktor karsilastirmasi ile veterineri herhangi bir meslek grubu ile karsilastirmak arasinda fark yok. Yukarida da belirttigim gibi her meslek grubunda iyiler, kotuler ve aradakiler var. Bu arada yine veterinerlere yonelik elestirilerimi kayda alirken, Turkiye’de hala kuduz asisi dahil pek cok asinin yillik zorunlu tutuldugu, asiri asilamanin hayvanlara verdigi zararlar, hayvan hayatindan cok insan yasami hatta daha da cok konforu ustune kurulu uygulamalarin devam ettigini, Turkiye’deki veterinerlik uygulamalarinin, tipki hayvan davranislari ve egitimi alanindaki uygulamalar kadar dunyadaki az gelismis ulkeler seviyesine sikisip kalmis oldugunu unutmamakta fayda var. Her 10-15 yilda bir nihayet dunyaca kabul edilebilir bir calisma yapilmakla birlikte, bu sayi dunyanin gelismis ulkelerinde yilda 10-15 seviyesinde. Saygilar

  Beğen

 37. Merhaba,
  Yorumunuzu gecikmelei cevap verdigim icin oncelikle cok ozur dilerim. Kediyi gormeden, davranislarini incelemeleden ve detayli bir konsultasyonda bulunmadan size kedinizin davranis sorununu cozcek kesin bir strateji belirlemem cok zor. Ancak tuyleri uzayana kadar kediler icin olan thunder shirt tarzi bir urun kullanarak bu suredeki stresini azaltabilirsiniz. Bu kesinlikle bir egitim ya da davranis probleminin cozumu degildir ancak gecici olarak davranis yonetmi aracidir. Yine kedinizin alanina saygi duymak yardimci olacaktir. Tuylerinin kesilmesinin onu tehlikeye sokan bir durum olmadigini anlamasi rahatlamasina yardim edecektir. Kedinizin her yaniniza gelisinde ve sevdirme istediginde ona kedi odul mamasi verin. Bu onun size tekrar yakinlasmasina yardim eder. Utangac, tedirgen, urkek, davranis sergileyen kedilerde , kimi zaman catnip guven artirici olarak ise yarayabiliyor.
  Sevgiler

  Beğen

 38. Merhaba,
  Anladigim kadariyla yazilardan sadece birini okudunuz ve bu yazidada bahsedilen ikinci yaziya bakmadiniz. Tuylerin tras edilmesi ile tuylerin kisaltilmasi iki farkli konu , dolayisiyla iki ayri baslik altinda toplandi. Dolayisiyla 1-5 arasinda siraladiginiz maddelerin hepsinin cevabini orada bulacaksiniz.
  Pire konusunda ise yine kimyasal pire ilaclarinin zararlari ve dogal yollarla korunma konusundaki yazilarda pire ve kenelerde nasil korunulmasi gerektiginden detayli olarak bahsettigim bir yazim var. Tuylerin kisaltilmasi ya da trasi cok agir bir pire-kene durumunda veteriner tavsiyesiyle dusunulebilir ancak tuylerin tras edilmesi pire ve kenelerden korunma yontemi degildir. Bir Larodor’un pire riski neyse, Husky icinde risk aynidir. Tek sorun tuy yogunlugu nedeniyle sahibinin daha iyi kontrol yapmasi gerekir. Cift mantonun her kati ve deri tam olarak gozden gecirilmelidir.
  Evde yasayan kedilerin ise ne tuy trasina ( tuy kisaltilmasi konusunda belirtilen kedi turleri ve ozel durumlar haric ) ne de kimyasal icerikli pire kene ilacina ihtiyaci vardir. Disariya cikan kediler icin ise genel olarak dogal icerikli pire ve kene onleyici spreyler kullanilabilecegi gibi ev yapimi olanlarda yeterli olur.
  Blogumda genel gecer bilgilerden cok genel olarak akademik kaynaklar ve guvenilirligi yuksek siteleri kayna olarak gosteriyorum. Genel okuyucu kitlem, pet sahibi, farkli kultur ve egitim grubundan gelen insanlar oldugu icin ve mumkun oldugunca cok kisiye ulasabilecek bir blog hazirlamaya calistigim icin, dilinden, kullanilan gorsellere, secilen konulara kadar hepsinde bu temel anlayisa gore hareket ediyorum.Tum bilimsel arastirmalarin alinip, uzun uzun akademik bir dille anlatildigi yazilardan olusan bir blog ancak veterinerlere, pet servis alaninda calisan profosyonellere, pet sagligi ve bakimi konusunda derin bilgi sahibi olan kisilere yonelik olur.

  Beğen

 39. Harika bilgiler için teşekkürler. İzniniz olursa kaynak göstererek bloğumda paylaşmak isterim.

  Beğen

 40. Merhaba,
  Yaziyi begenmenize cok sevindim. Genel olarak kaynak gosterilerek ve link verilerek paylasimlarin hepsine onay vermekle birlikte, hayvan alim satiminin yapildigi, hayvana kotu muameleyi iceren egitim tekniklerinin onerildigi sitelerde yazilarimin paylasilmasina izin vermiyorum. Bu nedenle blogunuz hakkinda kisaca bilgi verirseniz cok sevinirim.
  Sevgiler

  Beğen

 41. hayvan sever // Kasım 12, 2017, 2:46 am //

  4 yaşında golden retriever cinsi bir köpeğim var ve 1 yaşından beri her sene tıraş ettim, geçen hafta da kışa gireceğimiz için tıraş etmiştim. lanet olsun şansıma ki bu yazıyı tıraş etmeden önce görmediğim için…

  köpeğimin vücudu kahverengi lekeler, inanılmaz derecede kepekler, yaralarla dolu ve çözüm bulamyoruz. şu ana kadar sanıyordum ki traş ederek onların yayılmasını önlüyorum ama meğersem daha beter yapıyormuşum.

  “bir daha uyanmadı” kısmını görünce tüylerim diken diken oldu ve kendimi yumruklamamak için zor durdum. affet beni yavrum, bundan sonra seni hiç tıraş etmeyeceğim. umarım çok geç kalmamışımdır umarım hala erkendir…

  teşekkür ederim bu yazı için, köpeğimin hayatını kurtarmış olabilirsiniz.

  Beğen

 42. Merhaba, Hemen panik yapmayin ve kendinizi suclamayin. Kopeginizin cilt sorunu pek cok farkli nedenden kaynaklanmis olabilir. Bundan sonra tras ettirmemenin yani sira, kopek cilt hastaliklari konusunda uzman bir veterinere danismanizi tavsiye ederim. Alerjilerden, bagisiklik sistemi problemlerine ve parazitlere kadar pek cok farkli etken kopeginizin cilt sorununa neden olmus olabilir.

  Beğen

4 Geri Bildirim / Pingback

 1. Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Kısaltılması | Sevgili Köpeğim
 2. Anonim
 3. Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Traş Edilmesi « Kedi dünyası
 4. Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Tıraş Edilmesi – SosyalIQ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: