Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Tıraş Edilmesi

Kedinizin, köpeğinizin tüylerini traş ederek  cilt kanserinden, davranış problemlerine kadar pek çok soruna  davetiye çıkarttığınızı biliyor musunuz ? Kedi ve köpekler neden traş edilmemeli ? Tüylerin traş edilmesi ancak hangi koşullar altında gereklidir?

Bunu derecelendir:

Tüy tıraşı benim özellikle hassas olduğum bir konu. İlk köpeğim Beyaz’la yaşadığım zamanlarda, dil problemi ve internet kullanımının sınırlı olması nedeniyle son derece bilgisizdim. Beyaz’a iyi bakmak adına veterinerin dediklerini harfiyen yerine getirmeye çalışıyordum. Veteriner Beyaz’ın yazın rahat etmesi ve tüy dökülmesinin azalması için tüylerini kesmemiz gerektiğini söylediğinde ise hiç itiraz etmedim. Güzelim tüyleri kesilen Beyaz’ın, tıraş nedeniyle, ürkek ve mutsuz tavrı son derece üzücüydü.  Bir zaman sonra alıştı, bende onun sağlığı için doğru şeyi yaptığımı düşünmenin iç rahatlığını yaşıyordum. Bir zaman sonra cildinde lekelenmeler başladı. Büyük kahverengi lekeler, ardından tüyleri eskisi gibi çıkmamaya başladı. Yer yer tüylerin altı kepeğimsi dokuyla doluyordu. Defalarca veterinerleri ziyaret etmemize rağmen bir şey bulamadılar. Sonunda bir gün Beyaz, gece uykusundan uyanmadı.

Beyaz

Sevgili Beyaz

Tüy tıraşının köpeklerde cilt kanserlerine neden olduğunu öğrendiğim zaman, Beyaz’ın ölümünden öncelikle kendimi sorumlu tuttum. Sonuçta köpeğe sahip olmak demek sorumluluk demek ve konu hakkında bilginin olmaması sadece ucuz bir bahane. Zaman içinde veterinerlere olan güvenimi büyük oranda kaybettim. Her işte olduğu gibi veterinerlik mesleğini önceliği hayvanın fizyolojik ve psikolojik sağlığına veren ve alanında güncel bilgileri takip eden ve geliiştiren veterinerler olduğu gibi, sadece yüzeysel anlamda iyi niyetli ama bilgisiz ya da ayvanların iyiliğinden çok para kazanmayı düşünen veterinerlerle dolu heryer.

Bahar geliyor ve çok yakında pek çok kişi yanlış bilgiler veya bencilliklerinden ötürü kedi ve köpeklerini tıraş ettirecek. İşte bu nedenle havalar ısınmadan, bir anlamda tıraş mevsimi başlamadan benim duyduğum pişmanlığı kimsenin yaşamaması ve patilerimizin sağlığını korumak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Kedi ve köpeklerin tüylerinin tıraş edilmesine neden olan en yaygın yanlış bilgiler:

 • YANLIŞ! Tüylerin Tıraş Edilmesi Serinlemelerine Yardım Eder
 • YANLIŞ! Uzun Tüylü ve Çift Mantolu Köpekler ve Kediler Tıraş Edilmelidir
 • YANLIŞ! Tıraş Etmek Tüy Dökülmesini Önler / Azaltır
 • YANLIŞ! Tüyleri Tekrar Uzar , Daha Sağlıklı Olur
 • YANLIŞ! Tüylerin Kokmasını Önler

Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Önemi ve Tıraş Etmenin Zararları

Amerika ve Avrupa’daki Veteriner Fakülteleri ve ASPCA ( Amerika Hayvanlara İşkenceyi Önleme Topluluğu)  petlerin tıraş edilmesinin hayvanların fiziksel ve psikolojik sağlığına verdiği zararlara dikkat çekiyor. Kedi ve köpeklerimizin tüylerin önemi ve tıraşın neden olduğu zararlara şöyle bir göz atalım.

DOĞRU: Tıraş Etmek Vücudun Doğal Isı İzolasyonunu Bozar

ASPCA, Başkan Yardımcısı Dr. Louise Murray,  web sitesinde köpeklerin tüylerini evinizdeki izolasyon sistemine benzeterek şu açıklamayı yapıyor. “ Evinizdeki izolosyon kışın evinizi çok soğumaktan, yazın ise aşırı ısınmaktan korur.  Köpeğinizin tüyleri de aynı işlemi görür.

Wendy C. Fries Web.MD sitesinde yayınlanan makalesindeyse  kedilerin traş edilmesi konusunda , Teksas A&M Üniversitesi Veterinerlik Bölümünde Doçent olan Veteriner Mark. J. Stickney’in açıklamasına yer veriyor. “ Kediler özellikle vücut ısılarını dengelemekte  çok iyiler. Tüylerinin kesilmesinin onlara hiç bir faydası yok. “

http:/ownedbyahusky.ca

http:/ownedbyahusky.ca

Çift mantolu ve uzun tüylü köpeklerin ( Chow Chow, husky, alaska malamut vb ) , yine çift mantolu ya da uzun tüylü kedilerin ( Rusya Mavisi , Norveç Orman Kedisi vb )  tıraş edilmesi uygulamasının onun nasıl sıcağa ve soğuğa karşı savunmasız kıldığını ekteki resimde görebilirsiniz. Hava tüylerin arasından geçerek, serinlemeye yardım ederken, tüyler güneşin zararlı etkilerine karşı kalkan  vazifesini görmekte.

Sonuç olarak tüylerin tıraş edilmesi köpeğinizin ve kedinizin terlemesini, aşırı ısınmasını engellemeyeceği gibi aksine onun doğal ısı dengesini bozarak yazın daha fazla ısınmasına, kışın ise daha fazla üşümesine neden olur.

DOĞRU! Tıraş Etmek Güneşin Zararlı Etkilerine Maruz Bırakır

Yazın tüylerin tıraş edilmesi, sizin Ağustos sıcağında tüm gün boyunca korumasız olarak güneşlenmenize benzer.  Güneşin size vereceği zararla, köpeğinizin, kedinizin yazın 20 dakika bile olsa güneş altında korunmasız kalması aynı sonuçları doğurur.

DOĞRU! Kansere Neden Olur

Tüyleri tıraş edilen köpek ve kedilerde zararlı UV ışınlarına maruz kalma nedeniyle, cilt kanseri başta olmak üzere kanser riski artmaktadır.

DOĞRU! Güneş Yanıklarına ve Güneş Çarpmasına Neden Olur

Tüylerin tıraş edilmesi köpek ve kedilerin ciltlerinde güneş yanıklarının oluşmasına neden olur. Ayrıca vücudun doğal ısı regülasyonu bozulduğu için vücudun ısısını düşürememesine ve güneş çarpmasına neden olur.

DOĞRU! Tüylerin ve Cildin Yapısını Bozar, Tüy Dökülmesine Neden Olur

Kedi ve köpeklerin tıraş edilmesi onların daha az tüy dökmesini sağlamaz, sadece  daha kısa olan tüyler, daha az göze görünür. Ancak tüy temizlemekten yorulduğunuz için aldığınız bencil karar, uzun vadede sizin daha fazla tüy temizlemenize neden olabilir. –Köpeğinizin tüy dökmesini azaltmak ya da köpeğinizin aşırı tüy dökmesinin nedenlerini öğrenmek için Bknz: Köpeğim Tüy Döküyor –

Genelde tıraş sonrası uzayan tüyler, köpeğin tıraş öncesindeki tüy sağlığı ve kalitesiyle aynı nitelikte olmaz.  Çoğu zaman yeni uzayan tüyler daha sağlıksız olduğu için, traş edilen köpeklerin tüy dökme oranı, tıraş edilmeyenlere göre daha fazla artmaktadır.

Tıraş sonrası kimi köpek ve kedilerde tüyler bölgesel olarak hiç uzamamaktadır.

DOĞRU! Çift Mantolu / Uzun Tüylüleri Tıraş Etmek Çok Daha Zararlı

sled-dog-590343_1920

MedHelp.Org’da yayınlanan makalede, veteriner Dr. Aleda Cheng özellikle Sibirya Husky , Samoyet gibi kuzey ırklarının ve Alman Çoban Köpeği gibi çift mantılu köpeklerin tıraş edilmesinin tüylerde geri dönüşü mümkün olmayan zararlara neden olduğunu, Shetland çoban köpeği uzun tüylü köpeklerin tüylerinin tekrar uzamasının kimi zaman yıllar aldığunu vurgulamakta.

Kimi çift mantolu köpek ve kedilerde özellikle alt mantonun tıraş sonrası tekrar yerine gelmemesi sık rastlanan bir durumdır. Alt mantonun kaybedilmesi, bu hayvanların sıcak ve soğuğa karşı korunmalarında hayatı önem taşıyan izolasyon sisteminin yok edilmesi anlamına gelmektedir.

DOĞRU! Alopecia ( tüy çıkmaması- uzamaması) Durumuna Neden Olur

Veteriner Dr. Eric Maddon,  pomeranian üzerinde yaptığı çalışma size tıraş sonrası tüy kalitesi hakkında bilgi verecektir. Maddon bu çalışma için Pomeranian köpeği yaz için traş etti. Bir ay sonra köpeğin muhteşem güzellikteki tüyleri tekrar çıkmaya başladı. Sonraki yaz maddon köpeği tekrar traşi etti bu kez köpeğin tüyleri tekrar uzamadı. Bunun üzerine Dr. Maddon köpeğin bir başka fiziksel sorununun olması ihtimaline karşı troid testi yaptı. Köpeğin troidi yoktu. Sonuçta pomerian tüylerin tıraş edilmesi nedeniyle alopecia ( tüylerin tekrar uzamaması ) durumu geliştirdiği sonucuna varıldı.

Muller ve Kirk Ufak Hayvanlar Dermotogy 7 kitabında ameliyat sonrası hayvanların tüylerinde yapılan gözlemlerde, tüyleri tıraş edilen hayvanların Alopecia geliştirdikleri gözlemlenmekte.

DOĞRU! Traş Nedeniyle Tüy ve Cilt Sağlığı Bozulan Hayvanlar Daha Çok Kokar

Tüylerinin ve cildinin doğal dengesi traş edilerek bozulan kediler ve köpekler, doğal tüy ve cilt dengesi korunmuş, sağlıklı ve cilde tüylere sahip hayvanlara göre daha çok kokarlar.

DOĞRU! Savunma ve iletişim Aracı Tüylerin Kaybedilmesi Strese ve Davranış Problemlerine Neden Olur

Tüylerin tıraş edilmesi özellikle kedilerde ve kimi köpeklerde davranış problemlerine neden olur. Kediler ve köpekler kendilerini tehlikede hissettikleri anda tüylerini kabartırlar. Tüyler onlar için temel kendini savunma ve iletişim aracıdır. Bu aracın ellerinden alınması, strese ve korkuya neden olur.

Tüyleri tıraş edildiği için sürekli stres ve korku halinde olan kedi ve köpeklerin davranış problemleri geliştirmeleri kaçınılmazdır. Bu propblemler saldırganlık, aşırı korku ve endişe hali, kendine zarar verme vb. Şekillerde görülebilir.

DOĞRU! Tüyler  Dış Objelere ve Diğer Hayvanlara Karşı Cildi Korur

Duruma uygun bir eldiven giymeden dikenli bir gülü, dikenli bir teli avucunuzda tutmanızı istesem ya da ısırılmaya karşı gerekli vücut koruyucusu olmadan bir köpeğe saldır emrini versem, beni size işkenceyle suçlarsınız. Köpeğinizin, kedinizin tüylerini keserek ona yaptığınız işkence çok farklı değil.

Tüyler, özellikle ense tüyleri diğer hayvanlar tarafından ısırılmaya, tırmalanmaya karşı kedilerin ve köpeklerin koruyucu zırhı niteliğindedir.  Hayvan yine dikenli bitkilerden, dallardan tüyleri sayesinde  korunur.

 DOĞRU! Onlar Tüyleriyle Daha Güzel 🙂 

Sanırım bunu tartışmaya bile gerek yok. Sonuçta hayatımızı kedilerimiz ve köpeklerimizle paylaşmaya karar verirken onların sevgi dolu, yumuşacık,  tüylü güzellikleriydi bizi hayran bırakan.

Kedi ve Köpeklerin Tüylerinin Tıraş Edilmesi Gereken Durumlar

 • Köpeğin vücudu taranarak açılamayacak nitelikte tüy kıtıkları ve matleriyle dolduğunda, köpeğin temizlenebilmesi için tüyler tıraş edilir. Burada tıraşın amacı pire, kene, mantar gibi zararlı parazit ve bakterilerden köpeğin vücunun arındırılması ve yeni ve sağlıklı tüylerin çıkmasını imkan sağlamak içindir.
 • Uyuz, myiasis gibi kimi cilt hastalıklarının tedavi sürecinde tüyler tıraş edilir.
 • Alerjilerden, yaralanmalardan ve diğer hastalıklar nedeniyle ciltte açık yaralar oluşmuşsa, bu bölüm hijyenik nedenlerden ötürü tıraş edilerek, mikroplardan korunması sağlanır.
 • Ameliyatlarda köpeğin ya da kedinin ameliyat olacağı alan yine hijyenik nedenlerden ötürü bölgesel olarak tıraş edilir.
 • Ayrıca ultrason gibi uygulamalar öncesinde köpeklerin ve kedilerin tüyleri bölgesel olarak traş edilir.

Irk Özelliği Nedeniyle Tüyleri Belli Bir Oranda Traş Edilmesi Daha Doğrusu Kısaltılması Gereken Irklar

 Poodle, Doodle,  Shih Tzu ve  Lasa Apso tüyleri traş edilmesi daha doğu bir ifadeyle düzenli olarak kısaltılması gereken ırklar arasındadır. 

NOT:Tüy tıraşına alternatif tüylerin kısaltılması konusunu gelecek bölümlerde ele alacağız. Biliyorum özellikle Jim Düdüü gibi uzun tüylü ve su canavarı tadında köpeğinizin  tüylerindeki yumakları temizlemek, minik köpeğinizin kahküllerinden gözlerini korumak kolay değil. Hangi köpeklerde tüyler nasıl kısaltılmalı konusunu merak ediyorsanız, bizi takip etmeyi unutmayın.

Sevgi dolu ve bol patili günler  🙂 

Yazının hazırlanmasında kullanılan kaynaklar:

Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Tıraş Edilmesi hakkında 4 Yorum

 1. Bedia Kocabalkan // Mayıs 19, 2020, 8:38 pm // Cevapla

  Merhaba,
  Benim 4 yaşında maltipo köpeğim var.Kıtık oldugu için yılda iki defa tıraş ettiriyordum.Son tıraşindan sonra davranış değişikleri oldu.
  Gece uyuyamama,dolaşma
  Aşırı yemek yemeği isteği
  Evde sürekli gezinme
  Seslere çok havlama
  Dikkat çekme isteği

  Bütün bunlar dikkatimi çektiği için araştırırken sizin bloğunuzu gördüm.Köpeğimin depresyonda olduğunu düşünüyorum. Bu durum beni çok üzdü.Bundan sonra kendim makasla kısalırım sanırım.Bilgileriniz için teşekkür ederim.

  Beğen

  • Merhaba,
   Mesajınıza zamanında cevap veremediğim için çok özğr dilerim. Son bir kaç yıldır kişisel nedenlerde dolayı yazı yazamadım.
   Köpeğinizin davranışları depresyondan kaynaklanabileceği gibi medikal bir sorundan ya da sıkıntıdan, farklı psikolojik problemlerden kaynaklanıyor olabilir.
   Tüyleri kesildiği için strese girdiğinden gündüz ilgi çekmemek için sadece yatıyorsa, akşamları sıkıntıdan ve huzursuzluktan bu tür davranışlar gösteriyor olabilir.
   Umarım şu anda durumu daha iyidir. Eğer sorununuz devam ediyorsa öncelikle veterinere giderek genel sağlık kontrolünü yaptırın. Bahsettiğiniz sorunlar gece sindirim sistemi sorunu ya da farklı bir medikal sorun yaşadığı için olabilir. Medikal bir sorunu yoksa, güç kullanmadan, pozitif tekniklerle eğitim veren, sertifikalı bir hayvan davranışları uzmanına başvurmanızı öneriririm.
   Köpeğin davranışlarını görmeden benim buradan yapacağım yorumlar doğru olmayacaktır.
   Türkiye’de evinize gelerek danışmanlık verecek birini tercih etmenizi öneririm. Eğer bu konuda uzman birini bulamazsanız,video konferansla online konsultasyon yapabiliriz.
   Patinizin sorunlarının çözülmüş olmasını diliyorum, sevgiler.

   Beğen

 2. hayvan sever // Kasım 12, 2017, 2:46 am // Cevapla

  4 yaşında golden retriever cinsi bir köpeğim var ve 1 yaşından beri her sene tıraş ettim, geçen hafta da kışa gireceğimiz için tıraş etmiştim. lanet olsun şansıma ki bu yazıyı tıraş etmeden önce görmediğim için…

  köpeğimin vücudu kahverengi lekeler, inanılmaz derecede kepekler, yaralarla dolu ve çözüm bulamyoruz. şu ana kadar sanıyordum ki traş ederek onların yayılmasını önlüyorum ama meğersem daha beter yapıyormuşum.

  “bir daha uyanmadı” kısmını görünce tüylerim diken diken oldu ve kendimi yumruklamamak için zor durdum. affet beni yavrum, bundan sonra seni hiç tıraş etmeyeceğim. umarım çok geç kalmamışımdır umarım hala erkendir…

  teşekkür ederim bu yazı için, köpeğimin hayatını kurtarmış olabilirsiniz.

  Beğen

  • Merhaba, Hemen panik yapmayin ve kendinizi suclamayin. Kopeginizin cilt sorunu pek cok farkli nedenden kaynaklanmis olabilir. Bundan sonra tras ettirmemenin yani sira, kopek cilt hastaliklari konusunda uzman bir veterinere danismanizi tavsiye ederim. Alerjilerden, bagisiklik sistemi problemlerine ve parazitlere kadar pek cok farkli etken kopeginizin cilt sorununa neden olmus olabilir.

   Beğen

2 Geri Bildirim / Pingback

 1. Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Tıraş Edilmesi – SosyalIQ
 2. Kedilerin Tüyleri Nasıl Taranmalı? – SEVGİLİ KÖPEĞİM

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: