Yalnız Köpeğin Her Yaramazlığı Yalnızlık Endişesi Değildir !

Köpeklerin evde yalnız kaldıkları zaman yaptıkları yaramazlıklara karşı iki popüler yorum var. Ya tüm köpekler intikam peşinde ya da hepsi yalnızlık endişesinden muzdaripler. Köpeğinizin intikam peşinde olmadığını biliyoruz ancak yalnızlık endişesi konusu biraz karışık. Yalnızlık anksiyetesinin tanısı sadece havlamak ya da çiğnenen eşyalarla sınırlandırılacak kadar kolay değil.

Yalnız Köpeğin Her Yaramazlığı Yalnızlık Endişesi Değildir ! https://sevgilikopegim.com/2015/02/25/yalniz-kopegin-her-yaramazligi-yalnizlik-endisesi-degildir/ photo credit: Flour Child via photopin (license)
 • Köpeğiniz evde yalnız kaldığında, komşulara özel konser vermeye başlıyor. Heavy Metalden, operaya, klasik melodilerden, ispanyol ağıtlarına kadar geniş bir repertuarı icra için havlıyor, uluyor hatta ağlıyor.
 • Evden ayrıldığınız anda köpeğiniz Marvel kitaplarından çıkmış Destroyer görünümününe bürünüp evdeki eşyalara saldırıyor. Ayakkıbalar, dolaptaki kıyafetler, salondaki koltuk ve çöp tenekeleri dahil olmak üzere her şey onun patilerinin ve dişlerinin gazabına uğruyor.Kapıdaki pençe izleri ise, siz evden ayrılınca köpeğinizin kaplan postuna büründüğü izlenimi yaratıyor. Sokak kapınız  dekorasyonda post-modern ve rustik akımlara yeni bir bakış sunacak nitelikte.
 • Evde olmadığınız zamanlarda intikam almak için ya da eve geldiğiniz anda tuvaletini kaçırarak  “Aşk fedakarlık gerektirir bebeğim” bakışını atıyor. Tuvalet eğitimi olan köpeğinizin, intikam, dram ve heyecan dolu arabesk aşk felsefesini size aşılamaya çalıştığını düşünüyorsunuz.
 • Evden çıktığınız zamanlarda hapishane ağası moduna girerek durmadan volta atıyor. Evde kaybolan kolyelerin tespih olarak kullanıldığından şüpheleniyorsunuz.
 • Köpek evinden, odasından kaçmak için kendine zarar vermekten çekinmiyor. Patinizin kırık tırnakları ve baş bölgesindeki yaralar, ezilmeler asla geçmiyor.

Köpeğinizi yalnız bıraktığınız için duyduğunuz suçluluk duygusu nedeniyle onun sizden intikam aldığını, size ders vermeye çalıştığını düşünüyor olabilirsiniz. Köpeğinizin ünlü bir sanatçı olmaya çalışmadığı ve intikam meleği olmadığı konusunda size garanti verebilirim. Asıl sorunun nedeni ise aşağıdakilerden biri olabilir.

Egzersiz Eksikliği: Yetersiz fiziksel ve zihinsel egzersiz nedeniyle köpeğiniz sıkılmıştır.

Eğitim Eksikliği : Köpeğinize eşya çiğnememe, tuvaletini eve yapmama gibi temel konularda yeterli bir eğitim verilmemiştir.

Rutinlerin Düzenlenmesi : Köpeğinizin yemek ve tuvalet saatlerinin düzenlenmesinde hatalar yapılmıştır.

Fizyolojik Problemleri : Köpeğinizin tuvalet kaçırmasına neden olacak ürolojik ya da davranışlarını etkileyecek nörolojik problemleri vardır.

Diğer Davranış Bozuklukları: Köpeğinizin obsesif kompulsif davranış, gürültü fobisi gibi başka davranış bozuklukları vardır.

Yalnızlık Anksiyetesi : Yalnız kalmaktan korkan köpeğiniz, panikle bu davranışları yapmaktadır.

 Yalnızlık Endişesi Nedir?

Yalnızlık endişesi köpeğin sahibinden ayrılmaktan duyduğu aşırı korku ve endişe halidir. Köpeğin fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu aşırı korku hali son dönemlerde hayvan davranış uzmanlarınca panik atak olarak nitelendirilmektedir.

Nedenleri?

Köpekler, tıpkı insanlar gibi sosyal hayvanlardır ve sosyal ilişkilere ihtiyaç duyarlar. Sosyal ilişkilerde yaşanan sorunlar, travmalar ve fiziksel özellikler yalnızlık endişesine neden olur.

Yalnızlık endişesine neden olan temel faktörler : 

 • Köpeğin annesinden ve kardeşlerinden çok erken ayrılması, kafeste izole edilerek beslenmiş olması yalnızlık endişesine neden olabilir. Bu durum özellikle pet-shoptan ya da yasal olmayan köpek çiftliklerinden alınan köpeklerde çok sık görülmektedir
 • Yavru köpeklerin sosyalleşmeleri hem fiziksel hemde psikolojik sağlıklarında çok önemlidir. Erken sosyaleşme döneminde, diğer köpekler ve canlılarla yeterli iletişimde bulunmayan, farklı çevrelerle tanışmayan köpekler sosyalleşme sorunlarından dolayı diğer köpeklere göre daha fazla yalnızlık anksiyetesi yaşamaktalar.
 • Köpeğin fiziksel ve sosyal çevresindeki değişiklikler yalnızlık anksiyetesini tetiklemektedir. . Köpeğin insanının ölmesi, hastalanması, yeni bir sahibinin olması, taşınma, eve yeni bir hayvanın ya da insanın gelmesi gibi durumlarda yalnızlık endişesi sorunu başlayabilir. Bu nedenle biz insanlara en az iki-üç haftalarını ayırabilecekleri dönemde köpek sahiplenmelerini öneriririz.
 • İnsanların köpeklerinin eğitiminde ve köpeklerine karşı davranışlarında yaptıkları hatalar. Her an insanın ilgisine muhtaç hale getirilen, adeta bebekleştirilen köpekler, sorun çözme, kendine güvenme ve kendine yetme konusunda sorun yaşamaktalar. İnsana bağlı olmanın ötesinde bağımlı hale gelen köpekler, diğer köpeklere göre çok daha fazla yalnızlık endişesi yaşamaktalar.
 • Köpekler rutini severler ve rutinleri bozulunca huzursuz olurlar. Yaz mevsiminin ardından evdeki çocukların okula geri dönmesi, sizin yıllık izninizin ardından işe dönmeniz, işteki saat değişiklikleriniz nedeniyle, köpeğin yemek, yürüyüş ve sizle geçirdiği zamanların değişmesi yalnızlık anksiyetesini tetikleyebilir.
 • Köpeğin fiziksel yapısından ve karakterinden kaynaklı özellikler yalnızlık anksiyetesine neden olabilir. Bazı köpeklerde serotonin seviyesi diğer köpeklere göre daha düşüktür. Serotinin seviyesindeki düşüklüğün insanlarda olduğu gibi köpeklerde de anskiyeteleri artırdığı görülmüştür. Serotinin seviyesi aynı zamanda bu köpeklerin doğaları gereği daha utangaç, diğer köpeklere karşı daha az sosyal, güven problemi yaşayan köpekler olmasında etkili olabilmektedir.
 • Depremler, yangınlar, kazalar sadece bizlerde değil, köpeklerimizde de travmalara neden olur. Yaşanan travmalar köpeklerde yalnızlık anksiyetesi olarak kendini gösterebilir.
 • Geçmişte kimi köpek ırklarının  yalnızlık endişesini diğer köpek ırklarına göre daha fazla yaşadığı düşünülmekteydi. Ancak yapılan araştırmalar yalnızlık endişesinin köpek ırklarına, cinsiyete ve yaşa bağlı olmadığını ortaya koymuştur.

Yalnızlık Endişesinin Teşhisi ve Diğer Davranış Problemlerinden Ayrılması

Yalnız Köpeğin Her Yaramazlığı Yalnızlık Endişesi Değildir ! https://sevgilikopegim.com/2015/02/25/yalniz-kopegin-her-yaramazligi-yalnizlik-endisesi-degildir/

photo credit: Bad dog. via photopin (license)

Yalnızlık endişesi yaşayan köpekler panik atak geçiren insanlarda olduğu gibi fiziksel stres sinyalleri verirler. Göz bebekleri büyür,nefes alışı sıklaşır, kimi köpeklerde salya oranı ciddi biçimde artarken, kimi köpekler titremeye başlar ya da donmuş bir şekilde kalır. Esneme, yalama gibi davranışlar yine stres sinyalleridir. Köpeğiniz yalnızlık anksiyetesinin işareti olan davranış kalıplarının yanı sıra bu tarz stres sinyallerini gösteriyorsa, yalnızlık endişesi yaşıyor olabilir.

Yalnızlık anksiyetesi her köpekte farklı seviyelerde ve farklı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Köpeğiniz yalnızlık endişesini düşük, orta veya yüksek düzeyde panik atakla birlikte yaşıyor olabilir. Yine stres sinyallerini ve davranışlarını insanları daha evden ayrılmadan, evden ayrılırken ya da insanları evden ayrıldıktan sonra gösterebilir.

Yalnızlık endişesi durumunda köpeğinizin yaşadığı duygu, hafife alınacak bir olay değildir. Semptomları anlatırken, karakterize etmek anlamında biraz aşırıya kaçmamın nedeni ise köpek sahiplerinin bu davranışları ya sadece ev yaramazlığı olarak görmeleri ya da resmin tamamını görmeden yalnızlık endişesi tanısını koymaları.

Yalnızlık endişesi son derece ciddi bir sorundur. Köpeğimi sevdiğim için önemli değil, ona ayakkabılar, ıslanan halılar, sinirli komşular feda olsun moduna girebilirsiniz ancak köpeğinizi gerçekten seviyorsanız yapmanız gereken sorunu kabullenmek değil, çözmek olmalı. Yalnız kaldığı zamanlarda panik ve acı içinde yaşayan köpek mutsuz bir köpektir. Uzun vadede yaşananan bu psikolojik sorun daha da derinleşecek ve farklı sağlık ve davranış problemlerine neden olacaktır.

Yalnızlık Endişesinin Tedavisi

Köpeğinizin yanlızlık anskiyetesi yaşadığını düşünüyorsanız, bu sorunu davranış modifikasyonuna yönelik eğitim teknikleriyle ve terapilerle çözmek sizin elinizde.  Gelecek yazımızda evde uygulayabileceğiniz eğitim ve terapi tekniklerini detaylarıyla anlatacağız.

Köpeğinizin sorununun niteliğinden emin değilseniz hayvan davranışları konusunda uzmanlık yapmış ve kaba kuvvetin değil pozitif tekniklerin önemine inanan bir veterinere giderek, köpeğinizin sorununa doğru tanının koyulduğundan emin olabilirsiniz.

Yalnızlık anksiyetesinin sadece eğitim ve terapi teknikleriyle düzelmesinin mümkün olmadığı ağır vakalarda, veterinerden medikal yardım almak gerekir. Bu gibi durumlarda eğitim ve terapi teknikleri, veterinerin vereceği köpekler için üretilmiş sakinleştirici ilaçlarla desteklenir.

Gelecek Yazı

Yalnızlık Endişesine Karşı Uygulayabileceğiniz Eğitim ve Terapi Teknikleri

Güncel haberleri ve eğitim tekniklerini kaçırmamak için bizi takip edin

1 Geri Bildirim / Pingback

 1. Köpeğinizi Yalnızlık Endişesinden Kurtarmak İçin 7 Adım | Sevgili Köpeğim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: