Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin

Otur komutu, temel eğitimin en önemli ve öğretilmesi en kolay komutudur. Tek ihtiyacınız zaman, sevgi ve heyecan verici ödüller. Hazırsanız, hem yavru, hem de büyük köpekler için uygun olan eğitim programına başlayabiliriz.

Bunu derecelendir:

Pozitif Eğitimle Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin https://sevgilikopegim.com/2015/02/01/kopeginize-otur-komutunu-ogretin/ photo credit: dennis via photopin cc

1. Aşama Evde Eğitim

photo credit: dennis via photopin cc

photo credit: dennis via photopin cc

 • Yanınıza bol miktarda ödül maması hazırlayın. Köpeğiniz poposunu yere koydugu anda ona ödül verin. Bunu köpeğiniz oturduğu zaman ödüllendirileceğini anlayana kadar sürdürün.  Victoria Stilwell’in evde yavru köpek Dylan’a “otur”  yani “sit” komutunu nasıl öğrettiğini izlemek oldukça faydalı olacaktır. Video ingilizce, ancak köpek eğitimi sözlerden çok davranışlara dayalı olduğundan ve minik köpek Dylan bile anladığından sorun yaşayacağınız zannetmiyorum.
 • Köpeğiniz oturma eylemi ile ödül arasındaki bağlantıyı kurdu. “Otur” komutunu eklemenin tam zamanı. Köpeğiniz mamayı gördü ve oturmaya hazırlanıyor. İşte tam bu sırada köpeğinize “otur” komutunu verin.Bu uygulamayı köpeğiniz ödül, oturma ve komut arasında bağlantıyı kurana kadar tekrarlayın.

 • Komutları verirken köpeğinizin ismini kullanın. “Jim, otur” “Tarçın, otur” gibi. Komut kısa ve anlaşılır olmalı.
 • Klasik eğitimcilere uyup, komut verirken huysuz patron, diktatör edaları takınmayın. Köpeğinizi gereksiz yere sert tonlarla korkutmaya gerek yok. Yumuşak  ve temiz bir ses tonuyla komut verin.
 • Köpeğiniz artık “otur” kelimesinin, anlamını biliyor. Bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Otur komutu için bir el işareti ekleyiniz. Ben elimi kaldırarak dur işareti yapıyorum. Sizde benzer bir işaret ekleyin. Ve her seferinde sözle köpeğinize “otur” komutunu verirken, bu işareti yapın. Köpeğiniz, el işaretini öğrenene ve tereddütsüz bir şekilde, söz ve el işaretiyle verilen tüm  “otur” komutlarına uyana kadar tekrarlayın.
 • Köpeğiniz oturmuyor ya da oturup tam mamayı vereceğiniz zaman heyecanlanıp ayağa kalkıyorsa, Bekleyin ancak mükemmel oturuşu, komutu aldıktan sonra ilk 15 saniyede gerçekleştirdiğinde ödül verin.
 • Evdeki eğitimin son aşamasında yavaş, yavaş ödülleri azaltın ve çeşitlendirin. Köpeğiniz oturduğu zaman iyi bir şeyin geleceğini bilsin, ancak ne zaman, hangisinin geleceğini bilmesin.
 • Köpekler, özellikle yavru köpekler çok çabuk sıkılır. Evdeki eğitimi 10-15 dakikalık periodlar halinde düzenleyin ve mümkün olduğunca günlük yaşamın içine ekleyin.
 • Köpeğinize istediği bir şeyi verirken, yemek vermeden önce, oyuncak vermeden önce, dışarı çıkmadan kapının önünde mutlaka otur komutunu verin. Bu gelecekte köpeğinizin bir şey istediğinde, heyecanla sizin ya da başkalarının üstüne atlamak yerine, isteklerini oturarak dile getirmesini sağlar. Köpeğiniz oturarak, sizden bir şey istediğinde onu sözle, okşamayla, oyuncakla, ödül mamasıyla ödüllendirin.

Howdini eğitim videosundaysa ödül maması köpeğin burnunun üstünde tutuluyor. Bu teknikte yavru köpek, mamaya ulaşmak için doğal olarak oturuyor. Videoda ödül mamasıyla köpeğin oturma, kalkma, yatma gibi hareketlerinin nasıl kontrol edildiğine dikkat ediniz. Yemleme ya da yönlendirme olarak adlandırabileceğimiz bu tekniğin riski, köpeğin hareketi oluşturması için kullanınlan yemin/ ödülün zamanında kaldırılmaması durumunda, davranışın şekillenmemesi ve davranışın oluşumunun ödüle bağlı kalmasıdır.  Ödül vermediğim sürece istediğim davranışı gerçekleştirmiyor şikayetlerinin temeli de işte bu ayrımın yapılamamasıdır.

2. Aşama Dışarıda Eğitim

Köpeğiniz otur komutunu evde %100 başarıyla gerçekleştirtikten sonra farklı koku, ses , renk gibi uyaranlar açısından zengin dışarıda eğitime geçebilirsiniz.

 • Uyaranların az olduğu bahçe ya da sakin bir parkta başlayın dışarıda otur komutunu öğretmeye.
 • Sakin dış ortamlarda “otur” komutunu mükemmel bir şekilde gerçekleştirdikten sonra, her adımda daha fazla uyaranın olduğu ortamlarda “otur” komutunu çalışın. sadece bir grup insanın olduğu yerde otur komutunu yerine getiriyorsa, daha fazla insanın olduğu ortamda çalışmaya başlayabilirsiniz. Sadece bir-iki köpeğin olduğu ortamdan başlayıp, bir sonraki aşamada daha fazla köpeğin olduğu ortamlarla tanıştırabilirsiniz.

3. Aşama Otur Komutunda İleri Düzeye Geçin

Pozitif Eğitimle Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin https://sevgilikopegim.com/2015/02/01/kopeginize-otur-komutunu-ogretin/

photo credit: Xanboozled via photopin cc

Otur komutunun ileri düzeyde öğrenilmesi, köpeğiniz aşırı heyecan, korku, sinir, kızgınlık gibi hallerini kontrol etmenizi, köpeğinizle birlikte kalabalık bir ortama girdiğinizde, kafeye gittiğinizde sakince oturmasını sağlar.

 • Köpeğiniz evde ve dışarıda otur komutunu anında yerine getiriyorsa, ileri düzey eğitime geçebilirsiniz. Bunu köpeğinizin farklı konulardaki duygu düzeylerini düşünerek, en az heyecanlandığı, korktuğu, kızdığı vb durumlardan başlayarak, eğitim boyunca artan durumlarda devam edin.
 • Zil çaldığında, eve misafir geldiğinde, köpeğiniz heyecanla kapıya koşuyor ve belki de gelen misafirlerin üstüne atlıyor. Eve gelip, kapıyı açtığınızda, köpeğinize otur komutunu verin ve köpeğiniz oturmadığı sürece ona ilgi göstermeyinç Oturduğu zaman, onu sevin, okşayarak ödüllendirin.Evin diğer aile üyelerinin de aynı şekilde davranmasını sağlayın. Yine yakın arkadaş ve dostlarınızla aynı programı uygulayın. Köpeğiniz ancak oturduğunda istediği ilgiyi alacağını öğrendikten ve kendi başına oturmaya başladıktan sonra ona bu durumlarda “otur” komutunu vermeye başlayın.

Davranış problemlerinin çözümü ve bekle, kal komutlarının öğretilmesi bölümlerinde ileri düzeyde otur komutundan detaylı olarak bahsedeceğim.

Eğitim Sırasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Pozitif Eğitimle Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin https://sevgilikopegim.com/2015/02/01/kopeginize-otur-komutunu-ogretin/

photo credit: Hood Ornaments via photopin cc

 • Pozitif eğitimin temelini pozitif şartlanma oluşturduğu için ödüller büyük önem taşımakta. Köpeklerin büyük bölümü yiyeceğe düşkündür, kimi ise oyuncağı ya da okşanmayı tercih eder. Köpeğinizin tercihine göre hangi ödül işe yarıyorsa onu kullanın. Ben Jim’in eğitiminde top başta olmak üzere farklı tipte oyuncaklar kullanırken, çArşı için yiyecek kullanıyorum.
 • Eğitim sırasında isterseniz clicker / kliker kullanabilirsiniz. Kliker , “klik klik” sesi çıkaran ufak bir alettir. Köpeğiniz istenen davranışı yaptığı anda klikır basarak, aynı anda ödül vererek şartlanmayı güçlendirebilirsiniz.
 • Eğitim süresince ancak bir aşamada tam başarının ardından, gelecek aşamaya geçin.
 • Otur komutununu ancak oturacağından %100 eminseniz verin. Daha evde otur komutunu çalışırken, dışarıda heyecanlı bir oyun sırasında dinlemeyeceği otur komutunu vermek, komutların etkinliğini azaltacaktır.
 • Unutmayın pozitif eğitimin amacı köpeğinizin olumlu davranışları kendisinin seçmesini öğretmektir. Zorlamak değil.
 • Köpeğinizin poposunu zorla yere bastırarak otur komutunu öğretmeye çalışmayın.  Köpeğinizin tasmasını çekerek, boynunu dürterek fiziksel zorlamarda bulunmayın. Bunlar köpeğinize fiziksel ve psikolojik anlamda zarar veren baskınlık teorilerini temel alan disiplin ve ceza yöntemleridir.
 • Köpeğinize temel eğitimi verecek kişi sizsiniz. Köpek eğitmeninin görevi, size eğitimin nasıl verileceğini göstermektir.Sizin katılmadığınız köpek eğitim seansları, köpek kampları sadece para tuzağıdır. Eğitmenin köpeğinize eğitim vermesi, köpeğinizin temelde o eğitmeni dinlemesini sağlar. Başlangıçta bir süre sizin komutlarınıza cevap verse bile, bir süre sonra unutur. Temel eğitim dahil, tüm köpek eğitimi köpeğin hayatı boyunca sürekliliği olan ve köpekle birlikte yaşayan kişiler tarafından yenilenmesi ve düzenli olarak uygulanması gereken eğitimlerdir.

Köpek eğitimine dair sorularınız ve sorunlarınızı bloga yorum yazarak, sosyal medya hesaplarından ya da aksu.aysegul@gmail.com adresinden bana iletebilirsiniz. 

2 Geri Bildirim / Pingback

 1. Söz Dinlemeyen Köpeğin Manifestosu | Sevgili Köpeğim
 2. Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin – SosyalIQ

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: