Yaş ve Kuru Üzüm Köpeğiniz İçin Öldürücü Olabilir

Yaş ve kuru üzüm köpekler için öldürücü olabilir. Köpeğinizin yaş veya kuru üzüm yediğini farkettiğinizde ne yapmalısınız? Zehirlenme durumunda acil müdahele yöntemleri, kolay uygulanabilir tüyolar.

photo credit: orangebrompton via photopin cc

Yaş ve kuru üzümün köpeklerde öldürücü zehirli etkisi biliniyor. Ancak bu etkilere neden olan madde ve etkinin nelere göre değiştiği konusunda kesin bilgiler henüz mevcut değil.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, yaş ve kuru üzümün, kimi köpeklerde böbrek yetmezliği sorununa neden olabildiği konusuna yoğunlaşmış durumda. Kimi köpeklerde diyorum çünkü, sürekli yaş ve kuru üzüm yemesine rağmen, hiç sorun yaşamayan köpekler olduğu gibi, daha önce sorun yaşamazken bir anda zehirlenme belirtileri gösterenler ve daha hayatlarında ilk kez üzüm yiyip hastalanan ve yaşamını kaybeden köpekler mevcut.

Üzümün zararları konusundaki çalışmalar süredursun, siz gereksiz risk almayın ve köpeğinizin yaş ve kuru üzüm yemesine izin vermeyin.

Bu Belirtilere Dikkat!

Köpeğiniz yaş veya kuru üzüm yedikten sonra 12 saat içinde kusma, ishal, uyuşukluk gibi belirtiler gösteriyorsa zehirlenmiş olabilir. Zehirlenen köpek dehidrasyon ( aşırı sıvı kaybı ) , iştahsızlık yaşar. İlk aşamada aşırı bir şekilde çiş yapma ihtiyacı hisseden köpek, bir sonraki aşamada ise çiş yapamaz olur. Çiş yapamayan köpekte böbrek sorunları başlar. Acil müdahele gerektiren bu durumda, hemen önlem alınmadığı takdirde kalıcı ağır böbrek hasarlarının oluşması, köpeğin  3-4 gün içinde böbrek yetmezliğinden ölme ihtimali vardır.

Köpeğinizin Yaş veya Kuru Üzüm Yediğini Farkettiğinizde Yapmanız Gerekenler

  • Köpeğinizin zehirlenme belirtileri göstermesini beklemeyin. Sorunu başlamadan çözün. Köpeğiniz yaş veya kuru üzümü henüz sindirmeden kusarak vücudundan atmasını sağlayın.Köpeğinizi kusturmak için köpeğinizin kilosuna göre her üç kilo için 1 çay kaşığu hidrojen peroksit (oksijenli su) içirin. Bir seferde verdiğiniz hidrojen peroksit miktarı 3 çay kaşığını geçmemeli. Yaklaşık yaklaşık 10 dakika bekleyin ve köpeğiniz kusmazsa tekrar deneyin bu uygulamayı üçten fazla tekrarlamayın.
  • Köpeğiniz bir kere kustuysa, tekrar kusturmaya zorlamayın.
  • Köpeğinizin bilinci yerinde değilse kusturmaya çalışmayın.
  • Köpeğiniz zehirlenme belirtileri gösteriyorsa, vakit kaybetmeden hemen veterinere götürün. Boşa geçen her dakika köpeğinizin sağlığının riske girmesi demektir. Özellikle köpeğiniz çiş yapamıyor durumdaysa, veteriner desteği sağlanmazsa köpeğinizin böbrekleri ve yaşamı tehlike altındadır.
  • Köpeğinize acil müdahelenin yapılabilmesi ve zaman kaybedilmemesi için köpeğinizin ne zaman yaş ve ya kuru üzüm yediği, ne zaman kustuğu gibi bilgileri veterinerinerinizle paylaşın. Köpeğinizde ishal varsa, veterinerde test edilmesi için örnek alın. Veterinerde köpeğinizin miğdesi yıkanır, sıvı desteği verilir, yapılan kan ve üroloji testleriyle böbreklerdeki hasarın boyutu belirlenir ve ona göre tedavisi yapılır.

Koruyucu Önlemler

Köpeğinizi yaş veya kuru üzüm zehirlenmesinden korumak için yapılacak en önemli şey, köpeğinizin bu meyveleri tüketmesini önlemek. Yaş ve kuru üzüm gibi köpeklere zararlı yiyecekleri, onların uzanamayacakları yerlere koyun. Köpekle birlikte yaşayan diğer aile üyelerini yaş ve kuru üzümün zararları hakkında uyarın.


			

1 Geri Bildirim / Pingback

  1. Yaş ve Kuru Üzüm Köpeğiniz İçin Öldürücü Olabilir – SosyalIQ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: