Yeni Yıl Hediyesi Sevimli Yavru Köpeğin Gizli Ajandası

photo credit: philhearing via photopin cc

Yeni yılın ve uzun bir tatilin ardından tekrar merhaba 🙂

Bu yeni  yılda yine köpeklerin neden iyi bir hediye olmadığına dair uyarılar dikkate alınmadı ve kimileri sevdiklerine yavru köpek hediye etti.

Kocaman gözleri ve ıslak burunlarıyla kalbinizi çalan minik patiler, eminim şimdiden sorun yaratmaya başladılar. Yavru köpeğinizin gizli ajandası artık ortada. Uyumadığı zamanları ya evin her köşesine kokulu sürpriz hediyeler bırakarak geçiriyor ya da önüne gelen her şeyi ısırmaya ve çiğnemeye çalışıyor.Eminim ısırılan ve çiğnenen şeylerin listesi oldukça uzun. Eller başta olmak üzere vücudunuzda ulaşabildiği her yer, evdeki eşyalar, ayakkabılar, elektronik aletler onun ısırma ve çiğnemelerinden payını alıyor. Sevimli yavru köpeğin dünyasına hoş geldiniz.

Peki her şey bu kadar karmaşık ve sorunlu olmak zorunda mı? Tabii ki hayır. Sevimli yavru köpeğinizle mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Köpeğinize zaman ayırmak ve eğitmek.

Şu anda bu blogu okuduğunuza göre, en azından, onun eğitimi için çaba harcama niyetindesiniz. Bu benim için sevindirici haber. Hepimiz biliyoruz ki bu yeni yılda alınan köpeklerin büyük bölümüne tuvalet eğitimi dahil hiç bir eğitim düzgün bir şekilde verilmeyecek. Onlar şubat ayından itibaren 1 yaşlarını doldurana kadar, neredeyse her günü sokağa atılma, barınağa terkedilme riskiyle yaşayacaklar.

Türkiye’de köpeklerin sokağa ve barınağa terkedilmelerinin en büyük ikinci nedenidir tuvalet sorunu. İlk nedeni ise zaten hepimiz biliyoruz. Temel değerlerden yoksunluğumuz hakkında yazmak bir şey kazandırmayacağı için, bu ay blogu tuvalet eğitiminden başlayarak, yavru köpek eğitimi hakkında yazılara ayırmanın daha faydalı olacağına karar verdim.

Yavru Köpeklerin Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

photo credit: furry-photos via photopin cc

photo credit: furry-photos via photopin cc

Yavru köpeğin tuvalet eğitimi başta olmak üzere temel eğitimlerine ne zaman başlanması gerektiği en çok sorulan sorulardan biridir.

Tuvalet ve temel eğitime, yavrunun kaç haftalık olduğuna bakmaksızın eve geldiği andan itibaren başlamak en doğrusudur.

Tıpkı çocuklarda olduğu gibi yavru köpekler için de bebeklik ve çocukluk zamanlarında yaşadıkları onların karakterinin şekillenmesinde büyük önem taşır.

Eğitimin yanı sıra onun sosyalleşmesinden ve karakterinin oluşmasından da siz sorumlusunuz. Normalde sosyalleşme sürecini kardeşleriyle birlikte anneden öğrenecek olan yavruya bir anlamda annelik etmek ve doğruyu-yanlışı göstermek yine sizin göreviniz.

Yavru köpeklerin aşıları tamamlanmadan yani 8 haftadan önce dışarı çıkarılmaması gerektiği, eğitim için erken olduğu gibi görüşler  artık geçerliliğini yitirmiştir. Köpeğinizi  tuvalet eğitimi boyunca, iç rahatlığıyla bahçeye ya da sokağın köşesine çıkarabilirsiniz. Yavru köpek okuluna gidebilir, tanıdığınız, aşıları tam olan, sağlıklı köpeklerle sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey aşı durumundan emin olmadığınız köpeklerden ve onların bulunduğu ortamlardan uzak olmak.

Yavru Köpek Eğitiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler!

  • Yavru köpeğin dünyasında henüz doğru ya da yanlış yoktur. Köpeğinize doğru ve yanlışı öğretecek sizsiniz.
  • Köpeğinizi pozitif eğitim teknikleriyle eğitin ve ona asla fiziksel veya psikolojik baskı uygulayacak cezalar vermeyin.
  • Yavru köpeğinizin hassas bedenini düşünün ve asla onu boyun tasmasıyla yürütmeyin. Yavru köpekler için uygun olan yumuşak yapılı bir gövde tasması alın.
  • Çevrenizde yavru köpek okulu ” Puppy School” varsa, yavru köpeğinizle birlikte onun sosyalleşmesini sağlayacak aktivitelere katılın.
  • Pet-shoplardan alınan köpekler, annelerinden ve kardeşlerinden çok erken ayrılmış, uzun zaman ufak bir kafeste yaşayarak izole edilmiş, aynı yerde yemek yemeye, tuvaletini yapmaya alışmışlardır. Bu köpeklerin sosyalleşme süreci, temel eğitim ve tuvalet eğitimi daha uzun zaman alır. Ancak sabır ve sevgi ile çözülemeyecek sorun yoktur.
  • Yavru köpeğin eğitimi süresince onun yanında olmanız büyük önem taşır. Yazı sahilde geçirmek yerine, yıllık izninizi yavru köpeğin bakımı için kullanmak zorunda kaldığınızı, size köpek hediye eden arkadaşınıza bildirin. Eğitim süresince günlük planınızın nasıl olacağı hakkında bilgi vermesi için, “Yavru Köpeğin İdeal Günü ” linkine tıklamanız yeterli . 

Yeni Yıl Hediyesi Sevimli Yavru Köpeğin Gizli Ajandası hakkında 1 Yorum

  1. Ben bir köpeğim olmasını çok istiyorum ama gündüz çalışıyorum sabah 7den akşam 5 e kadar evde olmayacağım:( onu bu şekilde mutlu edebilir miyim? Cocker cinsi bir köpek almayı düşünüyorum sürekli evde olması sorun olur mu yani çoğu vaktini evde geçirecek 😦

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: