Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

photo credit: M.Facci via photopin cc

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi çok kolaydır, çok çabuk öğrenirler diye ahkam kesenlere inanmayın. Evet, köpeklerin biz insanoğlundan daha çabuk ve daha iyi öğrendikleri tartışmasızdır.

Düzenli ve iyi bir tuvalet eğitimi almış köpekler, hasta olmadıkları sürece yapmamaları gereken yerlere tuvalet yapmazlar. Öte yandan insanoğlu için aynı durum çok geçerli değil. Köprü altları, ağaçları, binaları bırakın, Taj Mahal’de bile çekinmeden çiş yapanları görmüşlüğüm vardır.

Koca adamlara annelerinin öğretemediğini, kamu spotları anlatmaya çalışa dursun, ben konumun insanların köpeklerin tuvalet eğitimi olmasından memnunum.

Yavru köpeklerin tuvalet eğitimi zaman, sabır ve daha çok zaman, sabır ve bolca sevgi gerektirir. İnsan örneğini hatırladığınızda köpeğin tuvalet eğitiminin alacağı bir kaç hafta ya da ayda sabır göstermenizi çok fazla bir şey olmamalı.

Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Güvenli Bölge Oluşturun

petexpertise.com

petexpertise.com

Yavru köpeğin tuvalet eğitimine, kaç haftalık olduğuna bakmaksızın, eve geldiği ilk gün başlamakta fayda var. Bunun için yavru köpeğiniz daha eve gelmeden onun güvenli bölgesini oluşturmakta fayda var.

Güvenli bölge köpeğinizin erişkin konumuna geldiğinde içinde rahatça hareket edebileceği büyüklükte bir köpek evi / kafesi, etrafı parmaklıkla çevrilmiş bir alan ya da güvenli bir oda olabilir.Bu alan yavru köpeğinizin başında olamadığınız, onu kontrol edemediğiniz  zamanlarda vakit geçirmesi ve uyuması içindir.

Güvenli bölgede köpeğin yatağı, yemek ve su kapları ve oyuncakları bulunur.

Güvenli Bölgeye Tuvalet Pedlerini  Yerleştirin

Güvenli bölgenin tamamını tuvalet pediyle kaplayın. Veterinerlerden ve petshoplarda satılan köpekler için üretilmiş tuvalet pedlerinden ya da eczanelerde bulunan yatan hastalar için üretilmiş tuvalet pedlerinden kullanabilirsiniz.

Tuvalet pediyle eğitimde yapılan en büyük yanlış, başta köpeği sadece pede alıştırmak, ardından dışarıda tuvaletini yapmasını öğretmeye çalışmaktır.

Tuvalet pedi burada sadece eğitim süresince olacak tuvalet kazalarını önleme ve köpeğin evin diğer bölümlerini kirletmesine imkan vermeme amacıyladır. Bu süreçte köpeğin asıl tuvalet eğitimi dışarıda verilecektir.

Köpeğiniz ufak ırksa ve büyüdüğünde de evde sadece pede yapmasını istiyorsanız, o zaman tuvalet pedlerini ana tuvalet alanı olarak kullanın.

Tuvalet için sürekli dışarı çıkarılmasına rağmen, başlangıçta pedlerle kaplanmış alanın tamamında tuvalet kazalarının yaşanması mümkündür. Kirlenen pedleri hemen değiştirin. 8 haftadan büyük yavru köpekler için bu süreç  yaklaşık 2-5 gün sürecektir.

Eğitim Süresince Pedlerin Sayısını Azaltın

Köpekler iç güdüsel olarak yemek yedikleri ya da uyudukları yerin çok yakınına tuvaletlerini yapmaktan hoşlanmazlar. Köpeğiniz bu içgüdüsel davranışını, eğitim için avantaj olarak kullanın. Yemek ve uyuma alanına en yakın pedlerden başlayarak, eğitim süresince düzenli olarak pedlerin sayısını azaltın.

Her iki-üç günde, bir tane pedi eksiltin ve her seferinde ufak bir alanı boş bırakın.  Pedlere tuvaletini yapmaya alışan köpeğiniz, boş alana değil, pedlere tuvaletini yapacaktır. En son kalan tek pedin yemek ve uyuma alanına en uzaktaki ped olmasına dikkat edin.

Böylece köpeğinizle ilgilenemediğiniz anlarda, tuvalet rutinine ayak uyduramadığı zamanlarda yaşanacak kazalar, pedlerin olduğu bölümle sınırlı kalacaktır.

Tuvalet Yapması Gereken Yeri Öğretin

photo credit: crexrel via photopin cc

photo credit: crexrel via photopin cc

Yavru köpeğinize tuvalet yapması gereken doğru yeri öğretmeye ilk günden başlayın. Köpeğinizi eve getirdiğinizde muhtemelen heyecandan, yeni güvenli alanına hemen tuvaletini yapmıştır. Yavru köpeğinizi tuvalet için ilk kez dışarı çıkartırken, bu pedlerden daha önce ıslanmış olanlardan birini alın.

Yavru köpeğiniz daha önce hiç dışarı çıkmamışsa ürkebilir ya da tuvaletini dışarıya yapmak istemeyebillir. Dışarıda köpeğinizin tuvaletini yapabileceği uygun bir yere pedi serin. Patilerinin altında hala yumuşak pedin olması, köpeğinizi dışarıda tuvaletini  yapmak için cesaretlendirecektir.

Tuvalet  İçin Anahtar Kelime Öğretin

Köpeğinize tuvalet için anahtar kelime öğretin. Tuvaletini dışarıda yaparken ona sakin ve yüksek olmayan bir ses tonuyla “tuvalet zamanı” “hadi toto ” gibi bir söz kullanabilirsiniz. Tuvaletini bitirdiği zaman ise onu nazikçe ödüllendirin. Aferin kızıma/ oğluma diyerek övün. Ona ödül maması verin ya da onunla oyun oynayın.  Bunu sürekli tekrarlarsanız, köpeğiniz “hadi tuvalete” sözüyle, tuvalet yapma eylemi arasında bağlantı kuracak, ödüller sayesinde tuvaletini  dışarıya yapmanın olumlu bir davranış olduğunu öğrenecektir. Ayrıca komutla tuvalet yapmayı öğrenmesi, köpeğinizin tuvaletini yapacağı uygun yeri sizin seçmenize yardım eder.

Tuvalet Saatlerini Düzenleyin

Köpeğinizin tuvalet saatlerini düzenlemek, sağlam tuvalet eğitiminin temelini oluşturur. Köpeğinizin tuvalet saatlerini düzenlerken dikkat etmeniz gereken noktalar.

photo credit: Gabeat. via photopin cc

photo credit: Gabeat. via photopin cc

 • Zaman Çizelgesi Oluşturun 

8-10 haftalık yavru köpek yaklaşık 2 saat boyunca tuvaletini tutabilir, dolayısıyla her iki saatte bir tuvalete çıkarılması gerekir.

Yavru köpeğiniz büyüdükçe, ırkının boyutuna bağlı olarak daha uzun sürelerde tuvaletini tutmayı öğrenecektir. Orta-büyük boy ırk yavru köpek, kaç aylıksa, o kadar saat tuvaletini tutabilir. 3 aylık köpek, 3 saat, 4 aylık köpek, 4 saat olarak hesaplayabilirsiniz. Ufak ırklarda bu süre çok daha kısadır.

 • Aktivitelerini Düzenleyin

Köpeğinizin ırkının ve yaşının yanı sıra yaptığı aktivitelerde tuvalet planlamasında önemlidir.

8-10 haftalık bir yavru için 2 saatlik rutine ek olarak, köpeğiniz uykudan her uyandığında, yemek yedikten ve su içtikten 10-20 dakika sonra, oyun oynadıktan sonra tuvalete çıkma ihtiyacı duyar.

 • Vücut Dilini Gözlemleyin 

Köpeğiniz yerleri koklayarak, vücut diliyle  size tuvalet yapacak yer aradığı mesajını verdiğinde köpeğinizi hemen tuvalete çıkarınız.

Yavru köpekler gece maksimum 7-8 saat boyunca, tuvalet ihtiyacı duymadan uyuyabilirler. Ancak sabah kalkar kalkmaz ilk işiniz onu tuvalete çıkarmak ve su vermek olmalıdır.

Victoria Stillwell’in “Train Your Dog Positively” kitabında verdiği tuvalet planı, 8-10 haftalık yavru bir köpek için ideal. Bu örneği kendi programınızı yaratmakta temel olarak kullanmak isterseniz, detayları “Yavru Köpeğin İdeal Günü” linkinde bulabilirsiniz.

En Guzel Köpek İsimleri

Ailenizin yeni üyesine isim arıyorsanız, Köpek Bilimi sizin için araştırmış ve en popüler, en havalı isimleri sizin için bir araya getirmiş.

 

En Havalı Dişi Köpek İsimleri ve Anlamları

 

*

En Güzel Erkek Köpek İsimleri ve Anlamları

 

Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? hakkında 9 Yorum

 1. Köpekler kaç gündetuvalete alışıe

  Beğen

 2. Merhaba,
  Kopegin kac gunde tuvalet egitimini tamamlayacagi, kopegin kac aylik ya da kac yasinda olduguna, saglik durumuna ( yasli, hasta, sindirim sistemi, uriner sistem vb, problemleri olan kopeklerde sure degisir ), egitim surecindeki asamalari dogru bir sekilde gerceklestirmenize, kopegin yasam kosullarina baglidir. Kopekler su kadar gunde tuvalet egitimini tamamlar gibi bir sey soylemek ne yazik ki mumkun degildir.
  Sevgiler

  Beğen

 3. 4 aylık köpegim var, geldiği günden beri hep halilara yapıyor büyük küçük. Balkona alıştırmak istiyorum ama o hep yumuşak yerlere yapıyor. Odamdaki halıyı kaldırdım laminatta yapmıyor napmaliyim

  Beğen

 4. Tuvalet egitimi makalesindeki adimlari izleyin. Oncelikle yemek ve egzersiz saatlerini, tuvalet saatlerine gore ayarlayin. Haliya yapmayi tercih etmesinin nedenlerinden en onemlisi sinen ure kokusunun ona tuvalet alanini gosteriyor olmasi. Halinizi bir sure kaldirin, tekrar sermeden once ise mutlaka ozellikle kopek cis kokusunun gidermesi icin uretilen temizlik spreyleriyle temizleyin.
  Hijyen ve egitim acisindan en uygunu tuvalet egitimi suresince tuvalet egitim pedi kullanmak. Bu pedleri pet shoplardan bulabileceginiz gibi ayni zamanda eczaneden yatan hastalar icin kullanilan alt bezlerinden alabilirsiniz. Kopeginiz haliya tuvaletini yaparsa, pedi haliya bastirarak , pedin ure kokusunu cekmesini saglayin. Ardindan pedi kopeginiz icin hazirladiginiz guvenli alana koyun. Guvenli alanin tamamini pedlerle kapatin. Kendi kokusunu bularak tuvaletini pede yapmaya baslayacaktir. zaman icinde pedleri azaltin. Daha sonrasi icin balkona alistirmak istiyorsaniz, kopeginiz guvenli alanda sadece pede yapmaya basladiktan sonra, pedi balkona tasimaniz yeterli olacaktir. Bu arada tuvaletini her pede yapisinda ona odul verin. Kopenizin evde ya da disarida tuvaletini yapmasi tabii ki sizin karariniz. Ancak eger tuvalet saatlerinde onu disari cikarma sansiniz varsa, kopeginizi tuvaletini disarida yapmayi ogretmenizi tavsiye ederim. Disariya alistirken ise yine her zaman kullandiginiz ve hali hazirda islanmis pedini disari cikarmak, hatta pedi biraz yere surerek kokunun gecmesini saglamak bu aliskanligi kazandirmada yardim eder.
  Sevgiler

  Beğen

 5. Köpeği güvenli alana tuvaletini yapmaya alıştırırsak evde serbest bırakabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler

  Beğen

 6. Kopeginizin tuvalet egitimi tamamlandiginda ona daha fazla serbest alan ve zaman taniyabilirsiniz.

  Beğen

 7. Büsra // Ocak 7, 2019, 1:06 am //

  Merabalar iyi gunler benim köpeyim maltese terrier 26 gunluk henüz evime bugun geldi ona tuvalet egitimi cok kücükken vermem mümkün mu

  Beğen

 8. Gorseldeki citi nereden aldini

  Beğen

 9. Hangi yazıdaki çitten bahsettiğinizi açıklar mısınız

  Beğen

2 Geri Bildirim / Pingback

 1. Yavru Köpeğin İdeal Günü | Pati Dünyası
 2. Yeni Yıl Hediyesi Sevimli Yavru Köpeğin Gizli Ajandası | Pati Dünyası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: