Yavru Köpeğin İdeal Günü

photo credit: Cassandra/Launa via photopin cc

8-10 haftalık yavru köpeğin tuvalet eğitimine göre planlanmış ideal günü. Gün planlamasına sizi daha fazla yormamak için, yavru köpeğinize vermeniz gereken diğer temel eğitimleri eklemedik.

Yavru köpeğin ideal gün planlaması Victoria Stilwell’in “Train Your Dog Positively” kitabı temel alınarak hazırlanmıştır.

08.00: Günaydın 🙂 Tuvalet Zamanı 

Tatlı bela çoktan uyandı ve tuvaletini daha fazla tutmak için sabrı kalmadı. Sabah kalkar kalkmaz yapacağınız ilk şey yavru köpeğinizi hemen tuvalete çıkartmak olmalı.

8.30: Yemek ve Tuvalet

Köpeğinize günün ilk yemeğini verin. Yemesi için ona 20 dakika süre tanıyın. Elinizi çabuk tutarsanız, sabah çayınızı ya da kahvenizi içme şansı yakalayabilirsiniz. 20 dakikanın ardından yemeği kaldırın ve köpeğinizi hemen tuvalete çıkarın.

09.00: Evde Serbest Gezi

Ne yazık ki serbest bölümü sadece onun için geçerli. Köpeğiniz dışarıda tuvaletini yaptıysa, gözünüzün sürekli onun üzerinde olması şartıyla evde serbest gezebilir.

09.30: Güvenli Bölge

Köpeğinizi uyuması ya da kendi kendine oynaması için oluşturduğunuz, tuvalet pedleriyle kaplı güvenli bölgesine götürün.Niahet gazetelerinizi okuyabilir, evdeki işlerinizi halledebilirsiniz.

10.30: Tuvalet Zamanı

1 saat dinlendiniz, yeterli. Köpeğinizi tuvaletini yapması için dışarı çıkartma vakti geldi bile.

12.00: Öğle – Yemek

Yavru köpeklerin günde 3-4 defa beslenmeleri gerekir. Bu program günde 3 kere besleme temeline oturtulmuş olmakla birlikte, köpeğinizin ihtiyaçlarına göre beslemeyi 4’e çıkarabilir ya da tuvalet eğitimi süresince verilen ödül mamalarını 4. öğün olarak kullanabilirsiniz. 6 ayın ardından, köpeğinizin günlük besleme sayısını ikiye düşürebilirsiniz.

Köpeğinize mamasını verin. Yine köpeğinize mamasını yemesi için 20 dakika tanıyın. 20 dakikanın ardından kalan mamayı kaldırın ve köpeğinizi tuvalete çıkarın.

12.30: Güvenli Bölge

Köpeğinizi uyuması ve oyuncaklarıyla oynaması için güvenli bölgesine götürün.Yaşasın, kendinize ayırabileceğiniz tam iki saatiniz var.

14.30: Tuvalet Zamanı

Köpeğinizin tam bir kaka makinesi olduğunu ve sizin ise onun sadık hizmetçisi olduğunuzu çoktan farketmiş olmalısınız. Köpeğinizin gizli ajandasını keşfettiniz. Sözü fazla uzatmaya gerek yok, köpeğinizi tuvalete çıkarma zamanı.

15.00:  Oyun-Uyku

. Köpeğiniz dışarıda tuvaletini yaptıktan sonra yarım saat evde kontrolünüz altında dolaşmasına, oynamasına izin verin. Ufaklık yaptığı numaralarla tüm yorgunluğunuzu unutturacaktır. Tabii bu surada oyuna dalıp, vücut dilini gözlemlemeyi unutmayın. Çiş, kaka yapacak yer aramaya başladığı anda yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Yarım saatlik oyun faslının ardından onu kendi başına oynaması ve uyuması için güvenli bölgesine götürün.

17.00 Yemek ve Tuvalet

Sistemi biliyorsunuz, fazla söze gerek yok artık. Akşam mamasını verin ve 20 dakika sonra tekrar tuvalete çıkarın .

18.00- Yatış zamanı

Düzenli 2 saat rutinine ve aktivitenize bağlı olarak tuvalete çıkartmaya devam edin. Bu süreyi güvenli bölgede uyuyarak, oynayarak, evde kontrolünüz altında dolaşarak geçirebilir. Gece yatış zamanından hemen önce su verip, son kez tuvalete çıkartmayı unutmayın. 8-10 haftalık yavru köpek,  gece su içmediği takdirde 7-8 saat kadar tuvalet ihtiyacı duymadan bekleyebilir.

 *Tüm bunları yaparken sevdiklerine yavru köpek  hediye almak isteyenlere, köpeğimi çiftleştirmek istiyorum, gerekirse tüm yavru köpeklere ben bakarım diyenlere, bu günlük planı postalayarak yavru köpeğin mutluluğu ve sağlığı için ne kadar fedakarlıkta bulunableceklerini sorun. 

Yavru Köpeğin İdeal Günü hakkında 4 Yorum

 1. Merhabalar benim 35 günlük köpeğim var yemeğini yedikten sonra hemen oyun oynuyor yemek yemiyor sorun nedir sizce?

  Beğen

 2. Bülent // Ocak 26, 2018, 12:23 pm //

  Tek kelimeyle harikasınız sizi tebrik ederim. Yolunuz gümüşlük ten geçerse beklerim 05368299330 Bülent bahadır

  Beğen

 3. Tesekkurler 🙂

  Beğen

 4. Sorunuzu anlamadim.

  Beğen

3 Geri Bildirim / Pingback

 1. Yeni Yıl Hediyesi Sevimli Yavru Köpeğin Gizli Ajandası | Pati Dünyası
 2. Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi | Pati Dünyası
 3. Yavru Köpeğin İdeal Günü – SDL CMS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: