Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş

4 adımda doğal yöntemlerle, ev yapımı doğal ürünlerle köpeğinizin pire-kene sorununa veda edin. Kolay tariflerle hem köpeğinizin sağlığını koruyun, hem de tasarruf edin.

Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş 4 adımda doğal yöntemlerle, ev yapımı doğal ürünlerle köpeğinizin pire-kene sorununa veda edin. Kolay tariflerle hem köpeğinizin sağlığını koruyun, hem de tasarruf edin. https://sevgilikopegim.com/2014/10/06/326/ Fotoğraf:Ayşegül Aksu

Türkiye’de yaşadığım dönemde pire ve kene damlalarını her zaman veterinerden alırdım. Bir taraftan kendi iki köpeğimiz, diğer taraftan geçici yuva olduğumuz köpekler derken, masraf listesi oldukça kabarıyordu. Ancak benim ne kimyasal pire ve kene ilaçlarının olası zararlarından, ne de doğal yöntemlerle pire-kene sorununun çözümünden haberim vardı.

Kanada’da insanların büyük bölümü, ev yapımı, doğal çözümleri tercih etmekteler, veterinerler kimyasal çözümler kadar, doğal metotlar hakkında hayvan sahiplerini bilgilendirmekteler.

Veteriner ziyaretimizde, kimyasal ilaçların olası yan etkilerini ve alternative doğal çözümleri öğrendikten sonra biz, biz ev yapımı doğal çözümlerde karar kıldık. Veterinerden aldığımız bilgilere ek olarak,doğal pire ve kene önleyiciler konusunu ayrıca internette araştırdık. Pek çok farklı tarif bulduk, denedik, sonunda farklı tarif ve bilgilerle , Jim ve Çarşı’nın içinde yaşadıkları çevreyi göz önüne alarak kendi ideal pire-kene önleyicimizi yarattık. Gururla söyleyebilirim ki  Jim ve Çarşı tüm bahar ve yaz ayını ormanda geçirmelerine rağmen, pire ve kene sorunumuz olmadı.

Kendin yap tariflerinin iyi taraflarından birisi de farklı tarifleri denerken, sonunda sizde köpeğinize ve yaşamınıza en uygun tarifi geliştirebilmeniz. Doğal malzemelerle evde yapıldığı için daha sağlıklı ve ucuz olduğunu belirtmeye gerek bile yok.

Aşağıda pire kene önleyici tariflerinde tercihe bağlı olarak kullanılan aroma terapi esans yağları tarifin olmazsa olmaz, temel maddesi değildir. Aroma terapi esans yağlarından ileride detaylı bahsedeceğim ancak burada tarifleri hazırlayabilmeniz için kısa notlar vermekle yetineceğim.

Tariflerin hemen hepsini pire-kene gibi dış parazitleri, sivrinekleri önleyici etkisi olan esans yağları ekleyerek güçlendirebilir, ya da köpeklerde kullanılan diğer aroma yağlarından birini seçerek, köpeğinizin farklı sorunlarının çözümüne katkıda bulunabilirsiniz.

Köpeklerde kullanılan aroma terapi yağlarından bazıları: Kakuli, papatya, lavanta, sedir , nane, zencefil,  limon out, citrus, tatlı portakal, tea tree ( kullanımında özel dikkat gerekir ) , tütsü, sardunya, vetiver, helichrysum, niaouli

Pire ve Kene Önleyici Tariflerde Aroma Terapi Esans Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Köpeklerde aroma terapi yağlarının faydaları ve kullanım amaçları, insanlara olan faydaları ve kullanım amaçlarıyla benzer özellik taşımaktadır. Lavanta yağı köpeklerde, insanlarda olduğu gibi stres, depresyon, uykusuzluk gibi sorunların çözümünde kullanılır.
 • Köpeklerde aroma terapi yağlarının dozaji, insanlarda kullanım oranından  %50- %90 daha az olmalıdır. Kilo, dozaj ayarlamasında 20 kilonun altındaki bir köpek için, aroma terapi yağının oranı bir bebek veya çocukta kullanılacak oranı  geçmemelidir.
 • Aroma terapi yağının fazla miktarda kullanılması halinde, oluşacak koku, köpeğin hassas koku alma duyusu için çok ağırdır. Aroma terapi yağını kullandığınız anda kokuyu ancak çok hafif alıyor olabilmelisiniz, kullandıktan sonra ise koku sizin hissedemeyeceğiniz düzeye inmiş olmalı.
 • İnsanlarda olduğu gibi kimi köpeklerinde belli aroma yağlarına alerjisi vardır. Tariflerde aroma yağı kullanmayı düşünüyorsanız ve köpeğinizin alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, tarifi önce köpeğinizin vücudunda çok ufak bir alanda kullanarak test edin.
 • Köpeğinize uygun aroma terapi yağını evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ben evde kullandığımız portakal, limon, lime kabukları ve bahçede yetiştirdiğim nane ve biberiye yapraklarıyla kendi yağımı hazırlıyorum.
Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş 4 adımda doğal yöntemlerle, ev yapımı doğal ürünlerle köpeğinizin pire-kene sorununa veda edin. Kolay tariflerle hem köpeğinizin sağlığını koruyun, hem de tasarruf edin. https://sevgilikopegim.com/2014/10/06/326/

photo credit: alexlaurie via photopin cc

Pire-Kene Önleyici Tariflerde En Yaygın Kullanılan Malzemeler

 • Dış Parazit Önleyici Özelliği Olan Bitkiler – Aroma Yağları :Lavanta, Sedir, Limon, Biberiye, Citrus, Limon Otu
 • Dış Parazit Önleyci Özelliği Olan Diğer Doğal Ürünler :Mayalandırılmış Elma Suyu / Sirkesi , Damıtılmış Beyaz Sirke

4 Adımda Doğal Ürünlerle Pire ve Keneleri Yokedin

 1- Köpeğinizi Doğal Pire-Kene Önleyicilerle Düzenli Olarak Yıkayın

Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş 4 adımda doğal yöntemlerle, ev yapımı doğal ürünlerle köpeğinizin pire-kene sorununa veda edin. Kolay tariflerle hem köpeğinizin sağlığını koruyun, hem de tasarruf edin. https://sevgilikopegim.com/2014/10/06/326/

photo credit: Funky Chickens via photopin cc

Pire ve kenelerin ilk tercihi, üremelerine ortam sağlayan sağlıksız ve kirli köpeklerdir. Köpeğinizin sağlığına ve temizliğine dikkat etmek pire ve keneleri uzak tutmakta oldukça önemlidir.

Köpeklerin yıkanma sıklığı köpeğin cinsine, tüy ve deri yapısına, köpeğin yaşadığı çevreye göre değişiklik gösterir.

Kendi Pire Şampuanınızı Yapın

Malzemeler

 • 1 adet limon
 • 1 bardak su
 • Evdeki malzemelere göre bir pire ve kene önleyici özelliği olan bitkilerden herhangi birinden bir kaç yaprak .
 • Pet Şampuanı ya da evde kendi yapacağınız doğal şampuan

Hazırlanışı

1 adet limonu sıkın, kabuklarıyla bir bardak su ekleyerek kaynatın. Karışımı gece dinlenmeye bırakın, ertesi günü limon suyunu bir bez veya süzgeç yardımıyla süzün.

Köpeğinizin banyosunda kullanacağınız miktarda şampuanı karışıma ekleyin ve iyice çırpın. Pire-kene şampuanınız hazır, köpeğinizi bu şampuanla yıkayın.

Köpeğinizin vücudu pire ve keneler tarafından işgal edilmişse, yıkama işlemini küvette yapmak, pire ve kenelerin suya düşerek ayrılmasını sağlar.

Banyodan sonra, köpeğinizin vücüdunda olan ve gözden kaçan, henüz düşmemiş keneler daha net görünür. Keneleri sterile edilmiş cımbızla çekerek, alkolle yakınız.

Köpeğinizi  yıkarken köpeklerin kulaklarına ve gözlerine şampuan ve su gelmemesine dikkat etmek büyük önem taşır.

Tarifi şampuana karıştırmadan daha büyük oranlarda yaparak, şişelere doldurup, buzdolabında saklarsanız, her ihtiyacınız olduğunda elinizin altında olur. Bu karışımı tarama suyu olarak kullanabileceğiniz gibi, diğer doğal pire kene önleyici ürün tariflerine de ekleyebilirsiniz. Ayrıca her banyo öncesinde tarifi baştan yapmak yerine sadece alıp gereki miktarı şampuanla karıştırarak kullanabilirsiniz. 

 Yaza Özel Serinletici Parazit Önleyici Formül

Malzemeler

 • 1 kap taze biberiye yaprağı
 • 3-4 bardak su

Hazırlanışı

Taze biberiyeleri 30 dakika boyunca kaynatın. Mümkünse gece boyunca yoksa karışım soğuyana kadar bekletin. Soğuduktan sonra karışımı bir bez ya da süzgeç yardımıyla süzün. Bir kovaya ılık su doldurun ve karışımınızı bu suya ekleyin. Bu suyu köpeğinizin tüm vücuduna dökün.  Kovanın içine yatıp serinlemek, isterse yapacak bir şey yok. Patinin keyfi en iyisini bilir.

Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş 4 adımda doğal yöntemlerle, ev yapımı doğal ürünlerle köpeğinizin pire-kene sorununa veda edin. Kolay tariflerle hem köpeğinizin sağlığını koruyun, hem de tasarruf edin. https://sevgilikopegim.com/2014/10/06/326/

photo credit: Oberazzi via photopin cc

Serinletici formül uygulamasının ardından durulama yapmayın, bırakın biberiye kokusu vicuduna sinsin. İsterseniz kurutucuyla köpeğinizin tüylerini kurutabilir ya da kendi kendine kuruması için bırakabilirsiniz.

Bu yöntem pire ve kenelerin ciddi tehdit oluşturduğu yaz aylarında, onları uzak tutmanın yanı sıra, köpeğinizin sıcak yaz günlerinde serinlemesine de yardım eder.

Tarifi daha büyük oranlarda yaparak, şişelere doldurup, buzdolabında saklarsanız, her ihtiyacınız olduğunda elinizin altında olur. Bu karışımı tarama suyu olarak kullanabileceğiniz gibi, diğer doğal pire kene önleyici ürün tariflerine de ekleyebilirsiniz. 

2- Köpeğinizi Sık Sık Tarayın

Köpeğinizi pire ve kene ayırmak için özellikle üretilmiş, pire kene taraklarıyla ve evde hazırladığınız doğal karışımlarla tarayın. Ne yazık ki pek çok kişi köpeklerini taramayı ihmal ediyor. Halbuki köpeğinizi en az haftada bir taramanın pek çok faydası var.

 • Köpeğinizin temizliğinde büyük önem taşır
 • Pire ve kenelerin önlenmesinde diğer yöntemlerin etkinliğini artırır
 • Mevcut pire ve kenelerin ayıklanmasını sağlar
 • Köpeğinizin tüyleri daha sağlıklı ve güzel görünür
 • Deri problemlerini azaltır
 • Kan dolaşımı hızlandırır
Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş 4 adımda doğal yöntemlerle, ev yapımı doğal ürünlerle köpeğinizin pire-kene sorununa veda edin. Kolay tariflerle hem köpeğinizin sağlığını koruyun, hem de tasarruf edin. https://sevgilikopegim.com/2014/10/06/326/

photo credit: duanekeys via photopin cc

 Biberiyeli ya da Limonlu Tarama Suyu Hazırlayın

Malzemeler 

 • Yarım kap taze biberiye yaprağı ya da 1 limon
 • 2 bardak su
 • İsteğe bağlı olarak köpeklere faydalı aroma yağlarından 1 damla veya bitkilerden 1-2 yaprakle tarife ekleme yapabilirsiniz.

Hazırlanışı

Biberiye ile yapmak için taze biberiyeleri olduğu gibi suyun içine katarak, limonlu tarif için ise  limonu ise sıkıp, kabuklarıyla birlikte 30 dakika boyunca kaynatın. Mümkünse gece boyunca yoksa karışım soğuyana kadar bekletin. Soğuduktan sonra karışımı bir bez ya da süzgeç yardımıyla süzün.

Pire ve kene ayırmak için üretilen özel pire-kene tarağıyla köpeğinizi tarayın.

Ben bu tarife genelde lavanta yağı ya da kendi bahçemden biberiye, nane gibi bitkilerin yapraklarından ekliyorum 🙂

3. Doğal Spreylerle Pire ve Keneleri Köpeğinizden Uzak Tutun

Evde yapacağınız doğal pire- kene spreyi ile köpeğinizi ve köpeğinizin yatağını ve kıyafetlerini düzenli olarak spreyleyin. Spreyi kullanma sıklığınız, köpeğinizin yaşam koşullarına göre değişecektir. Ben ayda bir kullanıyorum.

Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş 4 adımda doğal yöntemlerle, ev yapımı doğal ürünlerle köpeğinizin pire-kene sorununa veda edin. Kolay tariflerle hem köpeğinizin sağlığını koruyun, hem de tasarruf edin. https://sevgilikopegim.com/2014/10/06/326/

photo credit: lacylouwho via photopin cc

Ev Yapımı Pire- Kene Spreyi

Malzemeler

 • 1 kap beyaz saf ( damıtılmış)  sirke ya da mayalanmış elma sirkesi ( apple cider vinegar )
 • 1/4 kap su
 • Alerji riski en az olan ve dış parazitlere karşı etkin olan aroma yağlarının birinden 2-3 damla .
 •  1 sprey kutusu / şişesi: Evde boşalan cam temizleme spreyleri ya da kozmetik sprey şişeleri, iyice temizledikten sonra bu iş için ideal

Hazırlanışı

Beyaz damıtılmış sirke veya elma sirkesine, su ve aroma yağını ekleyin. Karışımı sprey şişesine boşaltın. Kulanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın.

Ben genelde banyo ve tarama suyu olarak hazırladığım karışımı fazla miktarda hazırlayıp, bir kısmını spreyde kullanmak için ayırıyorum. Temel karışım hazır olduğu için eklemeniz gereken tek şey sirke oluyor.

Spreye Alternatif, Pire Kene Tasması

Malzemeler

 • 3 damla lavanta ya da sedir esans yağı
 • 3 kaşık su
 • Bandana,  fular ya da köpeğinizin tasması

Hazırlanışı 

Aroma terapi esans yağını, 3 kaşık suyla seyreltiniz ve köpeğinizin tasmasına, fulara ya da bandanaya damlatınız.Jim ve Çarşı sürekli ormanda koştukları için ben onları zor duruma sokabilecek fular, bandana gibi aksesuarlar yerine spreyi tercih ediyorum.

  4. Ev Temizliği ve Doğal Ürünlerle Pire Kalkanı Oluşturun

 • Pire ve keneleri uzak tutmak için evinizin ve köpeğinizin kullandığı eşyaların temizliğine dikkat edin.
 • Köpeğinizin yatağını ve kıyafetlerini düzenli olarak yıkayın. Yıkama suyuna isterseniz lavanta ya da biberiye ekleyebilirsiniz.
 • Köpeğiniz için hazırladığınız pire kene spreyini, köpeğinizin yatağına ve eşyalarına sıkın
 • Evinizde ya da bahçenizde pire sorunu varsa, aliminyum bir kaba sabunlu su koyarak, pire tuzakları hazırlayın. Sabunlu suyu her gün değiştirin.
 • Köpeğinizin bulunduğu odaya asmak için lavanta torbaları hazırlayın.
Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş 4 adımda doğal yöntemlerle, ev yapımı doğal ürünlerle köpeğinizin pire-kene sorununa veda edin. Kolay tariflerle hem köpeğinizin sağlığını koruyun, hem de tasarruf edin. https://sevgilikopegim.com/2014/10/06/326/

photo credit: douglas_coldwell via photopin cc

 Eviniz İçin Pire Giderici Koku Torbaları Hazırlayın

Malzemeler 

 • Hava geçiren, bir parça kumaş
 • Dış parazitleri kovucu kokusu olan kuru bitkilerden biri . 1-2 çay kaşığı lavanta tomurcuğu ya da 1 adet sedir topu yeterli olacaktır
 • 1 limon kabuğu -kurutulmuş

Hazırlanışı

Hava geçiren kumaşın içine lavanta ya da sediri ve limon kabuğunu koyun ve kumaşı bohça haline getirip, bir ip yada kurdela yardımıyla bağlayın. Torbalayı köpeğinizin ulaşamayacağı şekilde, yatağının olduğu duvara asın ya da yatağın altına yerleştirin.

Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş hakkında 4 Yorum

 1. Ev Yapımı Pire- Kene Spreyi için kap ölçüsü nedir? mg ölçüsü verir misiniz? Teşekkür ederim.

  Beğen

 2. Merhaba, Ölçüler yazıda verilmekte. Özellikle aradığınız ya da vermeyi unuttuğum bir ölçü miktarı varsa, belirtiniz.
  1 kap beyaz saf ( damıtılmış) sirke ya da mayalanmış elma sirkesi ( apple cider vinegar )
  1/4 kap su
  Alerji riski en az olan ve dış parazitlere karşı etkin olan aroma yağlarının birinden 2-3 damla .
  1 sprey kutusu / şişesi: Evde boşalan cam temizleme spreyleri ya da kozmetik sprey şişeleri, iyice temizledikten sonra bu iş için ideal

  Beğen

 3. Yıllardır annemle sokak hayvanlarını besliyor ve bakmaya çalışıyoruz. Yaşadığım ilçenin barınağı bugüne kadar her türlü aşısını yapıyordu. Artık bakanlıktan emir geldiğini ve sahipli sokak hayvanlarına bakamayacaklarini söylediler. Çoğu tedavi ve bakımını zaten biz hayvanseverler yapmaktayız. Bugün kızımı kendime aldığım Sebamed sabunla yıkarken gördüm kum kenesinin her yanını sardığını. Size rastlamadan evvel kafamda kendim çöZüm bulmaya çalışırken yazınızı okudum. Henüz denemedim ama kene ve dış parazit için tavsiye ettiklerinizi yarın uygulayacağım. Kum kenesinin çok tehlikeli olduğunu daha önce beslediğim bir köpekte şahit olmuştum. Yazık ki veterinerin iyileşmesi için yaptığı iğneden 3 gün sonra feci şekilde hayatını kaybetti. Hayvanlarla ilgili anılarım anlatmakla bitmez. Sizinde vaktinizi çalmayayım.
  Sevgiler

  Beğen

 4. Kedinizi kaybettiğiniz için çok üzüldüm. Ben son iki yıldır hem kedim hem de köpeğim için EQYSS Marigold conditioner spray kullanıyorum. Kedi, köpek, at ve benzeri pek çok hayvanda güvenle kullanılabilen bir ürün. Hem tüylerin daha parlak ve daha sağlıklı olmasını sağlıyor, hem de pire ve keneleri önlüyor. Bir şişe iki köpek ve kedi için neredeyse iki yıl gidiyor.
  Şu ana kadar denediğim ev yapımı doğal ürünler ve markette satılan doğal ürünler içinde en iyisi bence bu spray.

  Beğen

3 Geri Bildirim / Pingback

 1. Köpeğinizi Yalnızlık Endişesinden Kurtarmak İçin 7 Adım | Sevgili Köpeğim
 2. Köpeklerde Bahar Bakımı | Sevgili Köpeğim
 3. Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş – SDL CMS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: