Köpeğimin Fobisi Var!

Havai fişekten korkup, battaniyenin altına saklanan köpeğinizin, gürültü fobisi olabilir.

Köpeğimin Fobisi Var!Nasıl kimi insanların köpek, böcek fobisi varsa, köpeklerinde farklı korkuları, fobileri var. Köpeğin gerçek veya tehdit olarak algıladığı bir şeye tepki göstermesi, yani korkması normal bir davranış. Ancak korku hali aşırı ve sürekliyse, bu köpeğinizin korku halinin fobiye dönüştüğünün işareti olabilir. https://sevgilikopegim.com/2014/10/05/kopegimin-fobisi-var/ photo credit: jafsegal via photopin cc

Hayatımızı paylaştığımız, insanın en iyi dostu köpekler hakkında yapılan araştırmalar, köpeğimizle düşündüğümüzden çok daha fazla ortak yanımız olduğunu gösteriyor.

Nasıl kimi insanların köpek, böcek fobisi varsa, köpeklerinde farklı korkuları, fobileri var. Köpeğin gerçek veya tehdit olarak algıladığı bir şeye tepki göstermesi, yani korkması normal bir davranış. Ancak korku hali aşırı ve sürekliyse, bu köpeğinizin korku halinin fobiye dönüştüğünün işareti olabilir.

RSPCA için Bristol Üniversitesi Veterinerlik Bilimleri Okulunca yapılan araştırma göre köpeklerde korku ve fobinin nedenlerini ortaya koyuyor. Erken dönemde doğru ve sağlıklı sosyalleşmenin gerçekleşmemesi, köpeğin geçmişte yaşadığı olumsuz trajik tecrübeler, genetik özellikler, sağlık sorunları fobilerin oluşmasındaki en önemli nedenler.

Köpeklerde davranış problemlerinin büyük bölümü, korkudan ve fobiden kaynaklanmaktadır.Köpeğiniz olumsuz bir deneyim yaşadığında, bu olumsuz deneyimi hemen olumluya çevirmenin yollarını bulun. Köpeğinizin korkuları varsa, bunları fobiye dönüşmeden eğitim, terapi vb yöntemlerle çözün.

Basit davranış yönlendirme ve terapi teknikleriyle, köpeklere korkuları ve  fobileriyle başetmesini öğretmek mümkün. Ancak unutmayın kimi zaman fobi olarak nitelenen davranışlar, köpeğinizin ciddi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. İşitme ya da sinir sisteminden kaynaklı sağlık sorunları yaşayan, zehirlenme geçiren bir köpeğin, gürültüye, yüksekliğe, belli objelere, hareketlere aşırı tepki vermesi normaldir, çünkü acı çekiyordur. Bu durumda öncelikle, veterinere giderek köpeğinizin bir sağlık sorunu olup olmadığını araştırınız. Sağlık sorununun çözümüne rağmen tepki devam ediyorsa, bu köpeğinizin sağlık sorunu yaşadığı dönemde acı çekme duygusuyla, o dönemde acıya neden olan uyaranı birleştirdiği ve o uyarana karşı fobi geliştirdiği anlamına gelmektedir.

Köpeklerde En Çok Rastlanan Fobiler ve Korkular

 • Gökgürültüsü Fobisi
 • Havai Fişek Fobisi
 • Bebek Ağlaması Fobisi
 • Obje Fobisi
 • Yükseklik Fobisi
 • Yalnızlık Fobisi / Endişesi
 • Araba Korkusu
 • Kedi Korkusu
 • Yabancılardan Korkma

Kaynaklar: Applied Animal Behavior Science, Victoria  Stilwell – Positively 

2 Geri Bildirim / Pingback

 1. Söz Dinlemeyen Köpeğin Manifestosu | Sevgili Köpeğim
 2. Köpeğimin Fobisi Var! – SDL CMS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: