Reklamlar

Bizim Aile Üyeleriyle Tanışın

Bu sayfayla bizim aile üyeleriyle tanışabilir, yine bizim ailenin maceralarına ortak olabilirsiniz. Önce tanışma faslı 🙂

Sevgili köpeğim blogunda yazarız. İlkokul kitaplarındaki tanımlara tam uymasa da biz bir nevi çekirdek aileyiz.https://sevgilikopegim.com/2014/10/05/bizim-aile-uyeleri/

İlkokul kitaplarındaki tanımlara tam uymasa da biz bir nevi çekirdek aileyiz. Ben Ayşegül Aksu, aşkım Hassan Hammaly, oğlumuz Jim Düdü ve kızımız Aktivist Pati çArşı Her Şeye Karşı 2014 Ocak ayında kim korkar hain kıştan diyerek İstanbul’dan Montreal’e taşındık.

Kanada’nın sakin, huzurlu ve modern yaşamına karşın, kimi zaman – kesinlikle her zaman değil – ben ve Hassan İstanbul’un renkli, kaotik yaşamını, sokak köpeklerini ve özellikle Beşiktaş’ta mahalleli hayvansever dostlarımızı  özlesek de, Jim ve çArşı için aynı şeyleri söyleyemeceğim. Onlar ormanların, nehirlerin, hala yabani hayvanların sokak aralarında bile cirit attığı Kanada’da olmaktan çok mutlular. Öyle ki İstanbul’u ve sokak köpeği olarak geçirdikleri zamanları hatırladıklarını bile sanmıyorum.

Her neyse lafı uzatmadan biz kimiz sorusunu cevaplayayım.

Ayşegül Aksu

Sevgili köpeğim blogunda yazarız. İlkokul kitaplarındaki tanımlara tam uymasa da biz bir nevi çekirdek aileyiz.https://sevgilikopegim.com/2014/10/05/bizim-aile-uyeleri/

Fotoğraf: Hassan Hammaly

İşte o benim, bu blogu hazırlayan kişi . Türkiye’de uzun yıllar Televizyon muhabirliğinin ardından Afganistan yollarına düştüm. Savaşta aşkı bulup, boğaz manzarasıyla aşka aşk katalım diyerek İstanbul’a geldik.

Savaştan ve medyadan uzak ne yapmalı, ne etmeli diye düşünürken doğru cevabı sonunda buldum. Sevdiğim şeyleri, sevdiklerimle birlikte yapabileceğim bir iş olmalıydı bu. Evet sonunda yeni kariyerimde uzmanlık alanım olan iletişim ile hayvanlara olan sevgimi birleştirmeye, ve köpeklerle iletişim konusunda uzmanlaşarak, patiler ve sahipleri için bir nevi yaşam koçu olmaya karar verdim.

İstanbul’da hayvan davranış analizi ve köpek eğitimi konusunda dersler almaya başladım, Montreal’de derslere devam ettim. Hayvan davranışları ve  köpek eğitimi konusunda bilgilendikçe, köpek eğitiminde ve bakımında yapılmaması gereken tüm hataları yaptığımın farkına vardım.

Benim yaptığım hataları başkalarının yapmaması için bilgilerimi, tecrübelerimi bu blogda paylaşmaya karar verdim.

Köpek eğitimi, bakımı konusunda farklı görüşler, farklı yaklaşımlar var. Mümkün olduğunca bu farklı yaklaşımları ortaya koymaya çalışırken, verdiğim bilgilerin bilimsel temellere ve güvenilir kaynaklara dayanmasına önem vermekteyim.

Temel prensibim objektif  olmak, etik değerlere uygun yazmak.  Hayvanların fizyolojik ve  psikolojik sağlığının korunması her zaman birincil önceliğimiz.

Köpek eğitiminde pozitif eğitimi, köpek bakımında ise mümkün olduğunca doğal yöntemleri tercih etmekteyim. Ayrıca kendin yap projelerinden her zaman keyif almaktayım.

Sizde köpek eğitimine ve bakımına dair kendi tercihlerinizi, görüşlerinizi bu blogda bizlerle paylaşın, tartışalım ve hep birlikte patilerimizle daha mutlu ve sağlıklı yaşam kuralım.

Hassan Hammaly

Sevgili köpeğim blogunda yazarız. İlkokul kitaplarındaki tanımlara tam uymasa da biz bir nevi çekirdek aileyiz.https://sevgilikopegim.com/2014/10/05/bizim-aile-uyeleri/

Fotoğraf: Ayşegül Aksu

Savaşta aşkı bulduğum adamdır. Soğuk memleket Kanada’nın sıcak kanlı insanı, İstanbul sokak köpeklerine ve boğaza tutkundur.

Benim kariyer değiştirme kararımın ve aynı zamanda bu blogun destekçisidir.

Sevdikleri :  Jim ve Çarşı’yla her sabah ormanda uzun yürüyüşler yapmak,  frizbi oynamak ve televizyon seyrederken köpekleri battaniye ve yastık olarak kullanmak

Sevmedikleri: Jim ve Çarşı kokarca saldırısına uğradıkların, ormandan eve dönüş yolu zulmüdür. Kokunun giderilmesi için köpeklerin yıkanması üstüne cila olur.

Sevgili Köpeğim blogunda yazar olarak yer almamakla birlikte, köpekler konusundaki araştırmalarla bize destek olmaktadır.

Onun sevgisi, sabahları mis gibi kokan kahve kokusu ve köpeklere özel ödülleri olmasa bu blogu hazırlayamazdık 🙂

Jim Düdü

Sevgili köpeğim blogunda yazarız. İlkokul kitaplarındaki tanımlara tam uymasa da biz bir nevi çekirdek aileyiz.https://sevgilikopegim.com/2014/10/05/bizim-aile-uyeleri/

Fotoğraf: Ayşegül Aksu

İstanbul’ludur beyefendi. Kendisiyle Şişli Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon merkezinde tanıştık. Boyundan küçük kafesin içinde, ıslak burnuyla yalvaran bakışlarına dayanamadık aldık eve getirdik. Hayatımızın neşesi oldu.

Mahalleli kendisine sör ünvanını vermiştir, topu ya da frizbisi varsa kimseye yüz vermez. Ancak top ortalıkta yoksa nam-ı diğer Düdü’ye dönüşür bir anda. Bin türlü şaklabanlık yapar, sırf herkes sadece onu sevsin diye.

Jim şu anda Kanada’da kedilere olan düşmanlığından kurtulmaya çabalamaktadır. Düşmanımın düşmanı dostumdur anlayışıyla, rakunlara karşı kedilerle ve kardeşi çArşı’yla birlikte yeni bir koalisyon oluşturmuştur.

Bana nispet olsun diye blog yazarlığına başladığını gördüm. Hayırlısı olsun. Patilik ve yazarlık kariyeri hakkındaki bilgiler biografisindedir. Jim’in biografisi için linke tıklayınız : Jim Düdü 🙂 Tam Bir Düdüüüü

Aktivist Pati çArşı Her Şeye Karşı

Sevgili köpeğim blogunda yazarız. İlkokul kitaplarındaki tanımlara tam uymasa da biz bir nevi çekirdek aileyiz.https://sevgilikopegim.com/2014/10/05/bizim-aile-uyeleri/

Fotoğraf: Ayşegül Aksu

çArşı ya da nam-ı diğer Düdet. Gezi sürecinin ilk haftalarında, Beşiktaş Çarşı’da yaralı halde yatarken bulundu. Diren çArşı dedik, direndi. Bugüne kadar pek çok köpeğe yaptığımız gibi, Çarşı’ya yuva bulana kadar geçici aile olmaya karar verdik. Ancak işler bizim düşündüğümüz gibi gitmedi. Kızımıza çok iyi talipler bulunsa da, sözler verilse de olmadı. çArşı bizim kalbimizi çalmıştı bir kere. Sonunda onu kimselere vermemeye karar verdik.

çArşı tüm yabani hayvanlara karşıdır. Ne de olsa avcıdır.  Avını görünce kimse durduramaz onu. Rakun, kokarca, kuş, kurbağa hatta balık avlamak için tüm gün koşturur durur. Balık ve kurbağa konusunda özel yeteneği vardır.

Yüzmek ve ağaçlara tırmanmak en büyük hobisidir. İstanbul’da onu mutlu edecek hayatı sunmakta zorlanıyorduk. Kanada’ya taşınmak sanırım en çok çArşı’yı mutlu etti. Yaşasın doğa, yaşasın orman ve yaşasın yabani hayvanlar!

çArşı’da ev arkadaşı Jim Düdü gibi Sevgili Köpeğim blogunda yazmaya başladı. çArşı’nın patilik kariyeri hakkında daha çok bilgi için bknz: Aktivist Pati çArşı Her Şeye Karşı

Reklamlar
Ayşegül Aksu hakkında ()
Gazetecilikten yorulunca, iletişim alanımdaki bilgimi hayvanlara olan sevgimle birleştirip patiler için yaşam koçu olmaya karar verdim. Köpek eğitiminde pozitif eğitim, bakımında ise organik ve kendin yap ürünleri favorimdir. Blogda genelde köpeklere dair yazarız. Bizim için kedilerin yeri ise ayrıdır.Jim Düdüü'ye rağmen kedileri unutmayız ve arada bir kedi bakımından da bahsederiz. Hakkımda detaylı bilgiyi Bizim Aile sayfasında bulabilirsiniz. https://sevgilikopegim.com/2014/10/05/bizim-aile-uyeleri/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: