Köpek Maması Alırken Dikkat! Köpeğinizi Zehirliyor Olabilirsini

Her yıl dünyada milyonlarca köpek, köpek mamaları ve ödül mamaları nedeniyle hayatını kaybediyor. Mamanın içeriğini ve markanın güvenilirliğini araştırmadan mama almayınız.

photo credit: Brian E. Ford via photopin cc

Türkiye’de satılan köpek mamalarına dair düzenli bir denetim olmadığından, köpek mamalarından kaynaklı sorunlara dair herhangi bir inceleme, istatistik bulunmamakta. Bu yazıda daha çok Amerika ve Kanada kaynaklı bilgiler yer alsa da Türkiye’de satılan markalar ile bu ülkelerde satılan markalar aynı.

Köpek maması almadan önce, lütfen toplatılan mamaların listesine bakmayı ihmal etmetin.  

2014 yılında sadece Amerika’da FDA ( Yiyecek ve İlaç Yönetimi) tarafından  hayvan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle toplatılan köpek mamaları listesi korkutucu gerçeği ortaya koyuyor. Üstelik listede geçen yıl Amerika’da yaklaşık 1000 köpeğin zehirlenerek ölümüne neden olan Çin üretimi köpek ödülleri yer almıyor. Evet, köpeklerimiz sağlıksız koşullarda üretilen köpek mamaları nedeniyle risk altında.

Köpek mamalarında özellikle marketlerde satılan ucuz mamalar sentetik gıda koruyucuları ve sunni gıda renklendiricileri özellikle uzun dönem kullanımlarda köpeklerin sağlığına zarar verme olduğunun belirtilmektedir. Köpek mamalarında kullanılan sentetik gıda koruyucuları listesi dog food advisor web sayfasından alınmıştır.

Sentetik kimyasallar

Propylene glycol -FDA tarafından Amerika’da üretimi yapılan köpek mamalarında kullanımı yasaklanan Propylene glycol, kan zehirlenmesine neden olmakta. Bu maddenin diğer en yaygın kullanım alanı otomobil antifrizi .

Ethoxyquin- Karaciğer ve kanla ilgili sağlık sorunlarına neden olabilir. Ethoxyquin böcek öldürücülerde ve lastiğin sertleştirilmesinde kullanılan bir madde.

Propyl gallate

Butylated hydroxyanisole (BHA) ve Butylated hydroxytoluene (BHT) – Dünya Sağlık Örgütü BHA ve BHT maddelerini potansiyel kansorojen maddeler olarak nitelemiştir.

Köpek maması veya ödülü alırken dikkat etmeniz gerekenler

  • Köpeğinizin cinsine, yaşına, aktivite seviyesine ve sağlık durumuna dikkat ederek mama seçin. Bunları bilmeden size ürün önerenleri dikkate almayın.
  • İçeriği sağlıklı köpek beslemesine uygun olmayan mamaları kullanmayınız.  Birinci malzemesi et olmayan mamaları içeriğinde bağırsak deri ayak gibi et yan ürünleri doldurucular ve kimyasallar bulunan mamaları almayınız.
  • Kuru ya da yaş köpek maması almaya karar verdiğinizde Çin üretimi markalardan, süper marketlerde satılan ucuz markalardan uzak durun. Bu ucuz markaların büyük bölümü Amerikan ya da Avrupa markaları olsa bile, üretimi Çin, Meksika, Tayvan gibi ülkelerde gerçekleştiriyorlar. Çin başta olmak üzere bu ülkelerde üretilen köpek mamaları sağlıksız koşullarda üretim ve pet ölümleriyle her gün bir başka haberin konusu olmaya devam ediyor.
  • Reviews.com tarafından yapılan araştırmanın sonunda sağlıklı köpek beslenmesine uygun olan ve olmayan mamaların listesi yayınlanmıştır.
  • Yine pet sahipleri tarafından yaptırılan bağımsız labrotuvar testi sonuçları size hangi mamaları alabileceğiniz ve hangi mamaları almamanız konusunda yardım edecektir.
  • Veterinerlerde satılan premium sınıfına giren mamalardan almaya çalışın. Ancak Türkiyede kimi veterinerler mama satışında pet sağlığından çok para kazanmaya odaklandıkları için ne yazık ki Purina gibi son derece sağlıksız kötü mamaları satabilmekteler. Bu nedenle dikkatli olun.
  • Köpek mamalarının etiketlerini mutlaka okuyun. Mümkün olduğunca sunni renklendirici, sentetik gıda koruyucusu içeren mamaları almayın. Alacağınız köpek maması gıda koruyucusu içeriyorsa, en azından doğal gıda koruyucuların kullanıldığı mamaları tercih edin. Doğal gıda koruyucularını etikette şu isimlerde bulabilirsiniz: Ttocopherol, ascorbate, alpha-tocopherol. Doğal gıda koruyucularının sentetik gıda koruyucularına nazaran daha sağlıklı olduğu düşünülmekte.
  • Toplatılan mamalar listemizi ve mamalar konusundaki haberlerimizi düzenli olarak kontrol edin ve sağlıksız olduğu gerekçesiyle toplatılan markaları almamaya çalışın. Hazır mamayı tercih ediyorsanız ve ucuz oldukları için bu markalardan birini almak zorundaysanız, o markalardan en azından toplatıldığı dönemde uzak durun.
  • Marketten ve pet shoptan köpek ödül maması almayın. Veterinerinizden premium markaların köpek ödüllerinden alın. Bütçeniz premium köpek ödül mamasına yeterli değilse, dert etmeyin. Ödül mamaları, köpeğinizin temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak değil.Köpeğinizi ödüllendirmek için onun sağlığına zarar verecek ucuz ödüller yerine, ödül mamasını evde yapın ya da hiç ödül vermeyin ama mutlaka ve mutlaka ona sevgi gösterin, onunla oynayın.

 Hazır Köpek Mamalarına  Alternatif

Hazır mamalara alternatif olarak köpek mamalarını evde tercihinize göre çiğ ya da pişmiş olarak hazırlayabilirsiniz. Bu yöntem hem daha ucuza mal olacağı gibi hem de köpeğinizi gıda daha doğal ve sağlıklı olarak beslemenize yardım edecektir.

Köpek mamasını kendiniz hazırlamaya karar verirseniz, mutlaka köpeğinizin, cinsine, yaşına ve sağlık durumuna uygun diyeti belirlemek için bir hayvan diyetisyenine başvurunuz ya da önce bu konuda derinlemesine okutunuz.

Hazır Köpek Ödül Mamalarına Alternatif

Köpek ödül bisküvilerinde- mamalarında amaç temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktan ziyade, köpeğinizi sağlıklı ürünlerle ödüllendirmek olduğu için, evde yapımı kolay tarifleri deneyin.


			

1 Geri Bildirim / Pingback

  1. Köpek Mamalarının Ardındaki Korkutucu Gerçek! | Sevgili Köpeğim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: