Reklamlar

Hayvan ve İnsan Sağlığını Tehdit Eden Kimyasal Pire ve Kene Önleyici Ürünler

Kimyasal içerikli pire ve kene önleyici pet ürünlerine dikkat! İçinde yan etkisi kanser ve sinir felci olan kimyasal maddeler bulunabilir. Kimyasal içerikli pire ve kene önleyici almak zorundaysanız, nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Hayvan ve İnsan Sağlığını Tehdit Eden Kimyasal Pire ve Kene Önleyici Ürünler https://sevgilikopegim.com/2014/10/02/pire-kene-onleyici-pet-urunleri-hayvan-ve-insan-sagligini-tehdit-ediyor/

Pire ve keneler özellikle bahar ve yaz aylarında pet sahiplerinin kabusu olur. Pire kene gibi dış parazitlerle savaş,hem patili dostlarımızın hem de sizin sağlığınız için büyük önem taşır.

Pire ve kenelerle savaşta önünüzde iki yol var:  Doğal yöntemlerle hem pati dostunuzun, hemde kendi sağlığınızı korumak, ya da veterinerden kimyasal içerikli pire kene önleyici almak.

Kuzey Amerika başta olmak üzere Amerika ve Avrupa’da doğal ürünlerle çözümleri tavsiye eden veterinerlerin sayısı her geçen gün artarken, kimyasallar yerine doğal malzemelerle üretilmiş pire ve kene önleyici ürünler markete eklenmekte.

Veterinerler Pire Kene Önleyicileri Konusunda Hayvan Sahiplerini Bilgilendirmeli  

Türkiye’de veterinere gittiğinizde, veterinerin genelde ilk yaptığı elinize kimyasal içerikli pire damlasını , tasmasını,  spreyini ya da şampuanı tutuşturmak olur. Veterinerden aldığınız ürünün içerdiği kimyasallar açısından denetimden geçtiğini düşünürsünüz. Ne de olsa veterinerinize en sevgili dostunuzun sağlığını emanet etmektesiniz.

Türkiye’de bulunduğumuz süre içerisinde pire ve kenelerle savaşta başka yolların bulunduğundan bahseden ya da verdiği kimyasal içerikli pire ve kene önleyicinin olası zararlarından bahseden bir veterinerle karşılaşmadım. En hassas olan veterinerler sadece pire kene önleyicinin petin kusmasına neden olabileceğini belirtir. Ancak bu uyarı sadece sizin paniklemenizi istemedikleri içindir. Bugün biliyorum ki, tam aksine onların paniklemeyin dedikleri an, paniklemeniz için doğru an, çünkü kediniz veya köpeğiniz zehirlenmektedir.

Veterinerler pire ve kene damlalarını hayvan sahiplerinin eline tutuşturmadan önce, pire ve kene önleme yöntemlerini ( doğal ve kimyasal yöntemler ve ürünler ) tüm yönleriyle hayvan sahiplerine açıklama sorumluluğunu taşımalılar.

Hayvan ve İnsan Sağlığını Tehdit Eden Kimyasal Pire ve Kene Önleyici Ürünler https://sevgilikopegim.com/2014/10/02/pire-kene-onleyici-pet-urunleri-hayvan-ve-insan-sagligini-tehdit-ediyor/

photo credit: cyborgsuzy via photopin cc

Dış Parazit Ürünleri İnsan Vücudunun Tolere Edebileceğinden 500 Kat Daha Fazla Zehir Taşıyor

Son 20 yılda yapılan bilimsel araştırmalar böcek öldürücü kimyasallar ve bu kimyasalları içeren pet ürünlerinin sadece pire ve keneleri öldürmediğini aynı zamanda, çoçuklar başta olmak üzere insan sağlığını ve petlerimizin sağlığını tehdit ettiğini ortaya çıkardı.

Natural Resources Defense Council’in 2000 yılında yaptığı araştırma, kedi ve köpekler için kullanılan pire tasmalarının taşıdığı kimyasalların, tasma çıkarıldıktan sonra haftalar sonra bile kimyasal kalıntıların petin vücüdunda bulunduğunu belirtti. Pire Tasması çıkarıldıktan sonra bile pire tasması taşıyan kedi ve köpeklerle temasta bulunan insanlar, Amerikan Çevre Koruma Ajansının belirlediği sınırlara göre, insan vücudunun tolore edebileceğinden 500 kat daha fazla zehirle temas ediyor.

Kısa Dönem Etki Zehirlenme, Uzun Dönem Etki Kanser ve Beyin İşlevlerinin Zarar Görmesi

Pire ve kene önleyiciler kısa vadede petlerde ve çocuklarve hamileler başta olmak üzere insanlarda etkisi kısa dönemde zehirlenme olarak ortaya çıkarken, uzun dönem etkisi kanser ve beyin işlevlerinin zarar görmesi oluyor. Kimyasal pire ve kene önleyicilerle çok kısa süre ve sınırlı temas durumunda bile çocukların beyin gelişimine zarar verdiğini ortaya koydu.

Satın Aldığınız Kimyasal Sinir Gazından Üretilen OP

Sinir gazından üretilen organophosphate ( OP ) , pire ve kene önleyici ürünlerde bulunan en tehlikeli kimyasal madde. OP vücutta cholinesterase ve acetylcholinesteras enzimlerine saldırmak ve sinir sistemini felç etmekte. Köpeğiniz , kediniz ya da aile üyelerinde kasların kontrolünde koordinasyonsuzluk, iletişim bozukluğu, titreme, nöbet geçirme gibi etkileri gördüğünüzde hemen sağlık yardımı alınız.

say-no-to-hartzOP içeren pire ve kene önleyici pet ürünleri üreten firmalar : Alco, Americare, Beaphar, Double Duty, Ford’s, Freedom Five, Happy Jack, Hartz, Hopkins, Kill-Ko, Protection, Rabon, Riverdale, Sergeant, Unicorn, Vet-Kem, Victory and Zema.

7 OP maddesi  pire ve kene önleyici ürünlerin etiketlerinde  chlorpyrifos, diazinon, dichlorvos, malathion, naled, phosmet ve tetrachlorvinphos isimleriyle yer almaktadır.

Carbametes Sinir Sistemini Felç Ediyor

Pire kene önleyici pet ürünlerinde kullanılan ikinci temel kimyasal madde carbamates. Carbamates pet ürünlerinde carbaryl ve propoxur olarak iki türde kullanılmakta.Sinir sistemini felç eden Carbamates, OP ile aynı yan etkileri ve zararları taşımakta.

Pire ve Kene Önleyici Pet Ürünlerinden Kaynaklı Ölümler ve Hartz Boykotu

hartz-sucks-1Her yıl sadece Amerika’da yüzlerce kedi ve köpek pire ve kene önleyici ürünler nedeniyle hayatını kaybediyor, binlerce pet ve aileleri sağlık sorunları yaşıyor. Hartz pire ve kene önleyici ürünleri nedeniyle, hayvan sahiplerinin başlattığı mücadele yeni bir bilinçlendirme oluşturdu. Hartz ve Hartz gibi pire ve kene önleyici ürünleriyle pet ölümlerinden sorumlu firmalara karşı sosyal medyada başlayan hareketlilik davalarla devam etti. Firmaların kimisi aileleri ürünleri yanlış kullanmakla suçlasada, NRDC raporu başta olmak üzere pire kene önleyicilerin zararlarına dair raporlar bu ürünlerin talimatlara göre kullanılması dahilinde bile hem petlerin hemde ailelerin sağlığını tehdit ettiğini ortaya koydu.

Davalar ve sosyal medyada yaşanan hareketlilik sonucunda pire ve kene önleyici ürünlerin içerdiği kimyasalları, oranlarını, görünebilir şekilde etiketlemeleri zorunluluğu getirildi.

Hartz pire ve kene önleyicileri nedeniyle sevgili dostlarına kaybedenlere destek için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz: Hartz Products Are Killing Our Pets

Kimyasal İçerikli Pire ve Kene Önleyici Kullanmak Zorundaysanız Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimi zaman kimyasal içerikli pire kene önleyicileri kullanmak zorunlu hale gelebiliyor. Sokakta bulduğunuz / baktığınız köpeğin vücudu tamamiyle pire ve keneler tarafından işgal edildiğinde, ev yapımı doğal ürünler yeterli gelmeyebiliyor ya da düzenli olarak kontrol etmeniz mümkün olmayabiliyor. Türkiye’de veteriner ve petshoplarda profosyonel organik pire ve kene önleyici profosyonel ürün bulmak ise neredeyse imkansız ancak hala zararsız ya da nispeten daha az zararlı kimyasal pire ve kene önleyici bulmak mümkün olabiliyor. Özellikle 2010 sonrası üretime giren pire ve kene önleyici türlerinde yeni düzenlemelere göre sınırlı kimyasal madde kullanılan pire ve kene önleyiciler bulmak mümkün.

 • Pire ve kene önleyicininin içinde OP ( chlorpyrifos, diazinon, dichlorvos, malathion, naled, phosmet ve tetrachlorvinphos ), Carbametes ( carbaryl ve propoxur ) olmamasına dikkat edin. OP İçeren markalar : Alco, Americare, Beaphar, Double Duty, Ford’s, Freedom Five, Happy Jack, Hartz, Hopkins, Kill-Ko, Protection, Rabon, Riverdale, Sergeant, Unicorn, Vet-Kem, Victory and Zema.
 • Veterinerinizden  zararlı kimyasalların bulunmadığı ya da çok az miktarda bulunduğu ürünleri tavisye etmesini isteyin.
 • Fipronil (Frontline), imidacloprid (Advantage), metaflumizone (ProMeris), pyrethroids (kedileri zehirleyici özelliği var, sadece köpeklerde kullanılabilir) selamectin (Revolution) tercih edilebilir. Ancak hamile ve çocukların petle temasta olduğu durumlarda çok az bir miktarda ve tercihen ayrı bir ortamda kullanılmalı.
 • Kedi ve köpekte ya da aile üyelerinde özellikle çocuğunuzda herhangi bir yan etki gördüğünüzüde hemen sağlık yardımı alın. Pire ve kene önleyicilerin kısa süreli etkisi olan zehirlenme durumunda ilk tepkiler, kusma, halsizlik, titreme, kas kontrolünde koordinasyonsuzluk, nöbet.
Yazınının hazırlanmasında kullanılan pire ve kene önleyiciler hakkında yapılan araştırmalar ve raporlar 

Reklamlar

Hayvan ve İnsan Sağlığını Tehdit Eden Kimyasal Pire ve Kene Önleyici Ürünler hakkında 4 Yorum

 1. Bahar Şeker // Haziran 21, 2015, 6:21 am //

  Fipronil etken maddeli Frontline benim kedimde tikler, başı sağa dönük yürüme gibi etkiler yapmıştı. Bir hafta serum ve panzehir tedavisiyle toparladı. Ben de uzun araştırmalarım sonucu selamectin etken maddeli Stronghold’da karar kıldım. Yaklaşık 2 senedir kedimde her hangi bir reaksiyona yol açmadı. Pirelenme vakamız da olmadı, bahçeye çıkan bir kedi olduğu için ayda bir pire damlası yaptırmak zorunda kalıyorum.

  Beğen

 2. Merhaba,
  Kediniz zehirlenme vakası geçirdiği için çok üzüldüm. Ne yazık ki kedilerbu ürünlerden daha çok etkileniyor. Pek çok kişi bu damlaların zararlarını bilmiyor. Lütfen kedinizin başına gelen olayı sosyal ortamlarda paylaşın. Belki böylece daha çok insan bilgilenir ve sizin kedinizin yaşadığı gibi üzücü durumlarla karşılaşmazlar.
  İlginiz ve paylaşımınız için size çok teşekkür ederim.
  Sevgiler

  Beğen

 3. Kedimi hala nasil oldugunu anlayamadigim bir dis parazit damlasi sonucu kaybettim. Veterinere israrla ilac ismi sormama ragmen ogrenemedim, kedimin asi karnesini de kendisinden alamadim. O yuzden ilacin ismi hala mechul.
  Kedimi surekli goturdugum veteriner pat diye kapaninca (ve biz bunu asi zamani gelince fark ettigimizden) baska bir veterinere gectik. Kedimin karnesi eski veterinerimizde kaldigi icin yeni karne cikarttirdik, bu nedenle kedime onceden yapilmakta olan dis parazit ilacinin adini yeni veterinere verme sansim olmadi.
  Yeni veterinerde uygulanan ilk dis parazit uygulamasi sonrasi kedim ufak capli bir yurume sorunu gosterdi, biraz atesi cikti. Hemen goturduk, ates dusurucu ve sakinlestirici sonrasi eve gittik. Bir daha tekrarlanmadi ama nedenini de anlamadik. Her ihtimale karsi bir kan tahlili yaptirdim kapsamli. Oradan da bir sey cikmadi. Acaba dis parazit sonucu bu tarz semptomlar gosteren kedilerin kan tahlillerinin normal cikmasi olagan bir durum mu? Bilemiyorum. Ilk seferinde dis parazitten suphelenmedim, veteriner de oyle.
  Yine dis parazit uygulama zamani geldiginde tekrar gittik, parazit uygulamasindan sonraki gun, kedim kriz gecirdi ve bilinci kapandi. Kriz oncesi duzgun yuruyememe, kendini duvarlara carpma, ciglik atma gibi semptomlar gosterdi. Battaniyeye sardigimiz gibi veterinere goturduk. Kapsamli tahliler yapild ama nedeni anlasilmadi. Bilinci hic acilmadi, ayaga kalkamadi, surekli kan isedi ve kustu. Iki gun sonra uyuttuk acisina son vermek icin. Birkac doktor konsultasyona geldi fakat hicbiri ne oldugunu anlayamadi. Sonralardan dis parazit uygulamasi yuzunden olabilecegi aklima geldi, ama cook cok sonradan. Cunku ilk uygulamayla ikinci uygulama sonrasi gosterdigi semptomlar cok benziyordu. Sanirim zamaninda bunu anlayamamam yuzunden kedimi kaybettim. Hala da emin degilim asil sebebinin ne olduguna..

  Beğen

 4. Merhaba,
  Yaşadığınız bu kötü tecrübe için çok üzüldüm. Ne yazık ki her yıl pek cok kedi ve köpek ağır kimyasal içerikli dış parazit ilaçları nedeniyle zehirleniyor. İç parazit uygulamasında da yine dış parazit uygulamalarında olduğu gibi dikkatli olmak gerekiyor.
  Kedinizin gösterdiği belirtiler dış parazit ilaçları nedeniyle zehirlenme semptomlarıyla uyuşmakla birlikte tabii ki şu anda bu konuda hiç kimsenin bir tanı koyma şansı yok.
  Sizin için çok üzücü olan bu olayı bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Sizin yaşadığınız bu üzücü olayı okuyan bir kaç kişi bile dış parazit uygulamaları konusunda daha dikkatli davranmaya karar verir ve daha çok petin sağlıklı yaşamasına katkıda bulunmuş olacaksınız.
  Yaklasık 1-2 ay önce yine pire damlası nedeniyle zehirlenen bir kedi hakkında Facebook paylaşımı vardı. Neyse ki sahibi olayı hemen farkedip gerekli önlemleri almayı başardığı için kedi hala hayatta. Bu tür paylaşımlar insanların olayın ciddiyetini daha iyi anlamalarına ve bilinçlenmelerine katkıda bulunmaktaç Umarım daha fazla kişi dış parazit uygulaması nedeniyle yaşadıkları tecrübeleri bizimle paylaşırlar.
  Sevgiler

  Beğen

2 Geri Bildirim / Pingback

 1. Köpeğim Tüy Döküyor! | Sevgili Köpeğim
 2. Köpeklerde Bahar Bakımı | Sevgili Köpeğim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: